Ograniczenia tworzenia aplikacji w iPhone OS SDK - odpowiedzi

Temat wyeliminowania pośrednich warstw w tworzeniu aplikacji na iPhone OS poruszył wielu, szczególnie wśród deweloperów. Do dyskusji włączył się również Steve Jobs.

 

Komentarze spoza obozu Apple są w większości negatywne. Nie mówię o ofiacjalnych blogach Adobe czy .NET - oczywiste jest, że decyzja firmy z Cupertino uderza ich bezpośrednio. Chodzi o programistów, którzy słusznie punktują, że zabranie jakiejś możliwości rzadko służy rozwojowi i deweloperzy przyzwyczajeni do swoich narzędzi mogą rozważyć pisanie oprogramowania na inne platformy, zamiast na iPhone OS. Steve Jobs odpowiada:

 

Już to przerabialiśmy - pośrednie warstwy pomiędzy platformą a programistami bardzo często prowadzą do tworzenia kiepskich aplikacji i wstrzymują rozwój platformy.

 

Argument Jobsa ma ogólnie rzecz biorąc sens, tyle że w tym przypadku mnie nie przekonuje. Nie byłoby 185 tysięcy aplikacji w App Store, gdyby tworzenie nowych było ograniczone. Nie byłoby Firefoksa i wielu innych świetnych programów. Użytkownicy iPhone OS już musieli się nauczyć wybierać te dobre programy, a platforma i tak się rozwinęła.

 

[via Engadget]

 

Tomasz Andruszkiewicz