Laptopy 2010: Toshiba stawia na multimedia

Toshiba zaprezentowała w Barcelonie nowe modele notebooków z linii Satellite. Są to modele A660, C650, L630, L650 oraz L670. Japoński koncern przedstawia je jako multimedialne centra rozrywki, choć specyfikacja nie wróży rewolucji.

 

 

Odświeżona seria notebooków Satellite wskazuje na to, że Toshiba stara się zadowolić wszystkich możliwych użytkowników, nie przedstawiając konkretnych propozycji dla szczególnych typów odbiorców.

 

Rozwiązanie to jest przyzwoite, a sądząc po przedstawionej specyfikacji i mając okazję wypróbować kilka modeli mogę stwierdzić, że nowe laptopy Satellite mają za zadanie zapewniać rozrywkę i wydajność na w miarę wysokim poziomie. Moim zdaniem problem jednak leży w tym, że Toshiba nie postawiła na oryginalne i wyjątkowe rozwiązania. O żadnym z notebooków nie da się powiedzieć, że jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Wszystkie są porządnie wykonane, wydajne, itd., ale niestety żaden nie zapada w pamięci.

 

Pięć nowych modeli laptopów pojawi się na rynkach europejskich w drugiej połowie roku. Na razie nie podano jeszcze dokładnych cen notebooków. Wszystkie plasują się raczej na średniej półce, między sprzętem tanim a ekstremalnymi laptopami dla graczy.

 

Toshiba Satellite A660

 

Toshiba Satelite A660

 

Toshiba prezentuje ten model jako "stworzony z myślą o multimediach". Możliwe - znajdujące się w nim podzespoły pozwalają na wszelkiego rodzaju rozrywki. W przypadku najbardziej wydajnej konfiguracji (procesor Intel Core i7, 8 GB RAM, dysk twardy o pojemności 640 GB) można sobie wyobrazić granie oraz pracę na różnych "zasobożernych" aplikacjach. W przeglądarce Internet Explorer domyślnie zainstalowane jest rozszerzenie Toshiba Media Controller Plug-In, które umożliwia przesyłanie wideo z serwisu internetowego (np. YouTube) do telewizora. Trzeba przyznać, że oglądanie filmów z YouTube na dużym ekranie telewizora ma swoje zalety, choć zastanawiam się, jak często użytkownicy będą z tej funkcji korzystać. Plusem ma być rozwiązanie dźwiękowe, umożliwiające korzystanie z "zaawansowanego systemu Dolby".

 

Specyfikacja techniczna Toshiba Satellite A660
Procesor Intel Core i7, i5, i3
System operacyjny Windows 7 Home Premium
Pamięć RAM do 8 GB
Dysk twardy do 640 GB
Ekran 16" z podświetleniem LED, 16:9
Karta graficzna nVidia GeForce G 310M lub nVidia GeForce GT 330M
Dysk optyczny Blu-ray lub DVD Supermulti
USB 3 x USB 2.0
Wymiary 379 x 254 x 28 mm
Kamera internetowa tak

 

Toshiba Satellite C650

 

Toshiba Satelite C650

 

Model ten jest chyba najbardziej optymalny ze wszystkich nowości zaprezentowanych w Barcelonie. Łączy w sobie "przystępną cenę" (ponoć ok. 1800 zł) z bardzo przyzwoitymi parametrami. Między innymi znajdować się w nim będzie procesor Intel Core i3 (a np. w mającym takie same wymiary MacBooku zastosowano Pro Intel Core 2 Duo). Warto wspomnieć, że na obudowie tego laptopa nie będą pojawiać się odciski palców - Toshiba Satellite C650 nie ma tylu świecących elementów, jak jego kosztujący więcej bracia. Toshiba postanowiła preinstalować na wszystkich laptopach kilka swoich własnych narzędzi - może się to podobać lub nie. Ja nie należę do zwolenników oprogramowania wybieranego i instalowanego na komputerach przez producenta. W tym modelu znajduje się aplikacja Nero do nagrywania płyt oraz iPlayer, za pomocą którego można strumieniowo przesyłać obraz do telewizora.

 

Specyfikacja techniczna Toshiba Satellite C650
Procesor Intel Core i3 lub AMD
System operacyjny Windows 7 Home Basic lub Premium
Karta graficzna zintegrowana
Pamięć RAM do 8 GB
Dysk twardy do 500 GB
Ekran 15,6" z podświetleniem LED,
USB 2 x USB 2.0
Napęd optyczny DVD Supermulti
Wymiary 380 x 250 x 28 mm
Kamera internetowa tak

 

Toshiba Satellite L630

 

Toshiba Satelite L630

 

Najmniejsze z nowych dzieci Toshiby. Przekątna ekranu wynosi zaledwie 13,3", co z jednej strony niebezpiecznie zbliża ten sprzęt do netbooków, ale z drugiej oferuje opcje, których w najmniejszych komputerach brak. Satellite L630 w zależności od konfiguracji może być wyposażony w procesor Intel Core i3, i5, albo Intel Pentium. Do tego znajduje się w nim także dysk optyczny (Blu Ray z możliwością wielokrotnego zapisu). Model ten można najłatwiej zaklasyfikować do konkretnej kategorii - mobilny, poręczny, a jednocześnie nie narzucający na użytkownika tylu ograniczeń, co netbook.

 

Specyfikacja techniczna Toshiba Satellite L630
Procesor Intel Core i5, Intel Core i3, Intel Pentium P6000
System operacyjny Windows 7 Home Premium
Pamięć RAM do 8 GB
Ekran 13,3" z podświetleniem LED
Karta graficzna Intel HM55 Express Chipset lub Intel GMA HD i ATI Mobility Radeon HD 5145
USB 3 x USB 2.0
Dysk optyczny nagrywarka Blu-ray
Kamera internetowa tak

 

Toshiba Satellite L650, L670

 

Toshiba Satelite L670

Satellite L670 ma przekątną ekranu 17,3", a Satellite L650 15,6". To główna różnica dzieląca te dwa modele. Laptop z większym ekranem jest dość ciężki i nieporęczny, dlatego korzystanie z niego wygodniejsze jest, jeśli traktuje się go jako komputer stacjonarny. Wydajność jest bardzo dobra, świetnie sprawdza się jako centrum rozrywki. Moim zdaniem jednak touchpad nie należy do najwygodniejszych. Zwłaszcza przewijanie przy korzystaniu z gładzika pozostawia wiele do życzenia, ponieważ palec ześlizguje się z powierzchni. Napędem optycznym występującym w tym zestawie może być DVD, albo Blu-ray (w zależności od opcji zmienia się oczywiście cena). W modelach L650 oraz L670 także znajduje się oprogramowanie iPlayer oraz Nero.

 

Specyfikacja techniczna Toshiba Satellite L650 Toshiba Satellite L670
Procesor Intel Core i3, i5
System operacyjny Windows 7 Home Premium
Pamięć RAM Do 8 GB
Ekran 15,6" LED 17,3" LED
Dysk twardy Do 640 GB
Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 5650
USB 2 x USB 2.0
Dysk optyczny nagrywarka Blu-ray
Kamera internetowa tak
Wymiary 380 x 250 x 28 mm 383 x 259 x 35,2 mm

 

Nowe wiosenne linie laptopów promowane są głównie jako narzędzia wszechstronnej rozrywki. Konsumenci mogą mieć ciężki wybór, jako że proponowane modele nie wnoszą ze sobą znaczących rewolucji, a także są do siebie zbliżone parametrami. Nowości wprowadził bowiem także Acer. Charakterystyka tych notebooków znajduje się w tekście

Laptopy 2010: Acer optymalizuje pod kątem długiego życia baterii

 

Joanna Sosnowska

. Blu-Ray lub DVD Supermulti