Kostka - 9 topowych zestawów słuchawkowych dla graczy

Każdy, kto choć przez chwilę miał na głowie słuchawki przeznaczone do gier wie, że różnią się one od zwykłych komputerowych zestawów do prowadzenia rozmów przez Internet. Nie są to także do końca superczułe audiofilskie instrumenty za pomocą których najlepiej słucha się muzyki ze wszystkimi jej niuansami. Prezentujemy 9 modeli słuchawek dla graczy, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

 

Gry i sami gracze mają specyficzne wymagania w stosunku do dźwięku. Dobrze skonstruowana i odtworzona ścieżka dźwiękowa znacznie wzbogaca odczucia i silnie wpływa na emocje odbiorcy. To z kolei prowadzi do zwiększenia satysfakcji z samej gry. Jednocześnie, ze względu na długotrwałe sesje, słuchawki muszą cechować się nie tylko dobrą jakością dźwięku, ale i wygodą użytkowania. Za ciężkie lub zbyt ciasne nie raz zepsuły zabawę.

 

Oferta słuchawek jest jednak na tyle duża, że z łatwością można się w niej pogubić. Które słuchawki są warte uwagi w perspektywie gier? Wybór nie był łatwy. W rzeczywistości bowiem dobrych zestawów jest nieco więcej. Każdy uwzględniony przez nas model trafił do rankingu, ponieważ zdobył uznanie graczy lub z pewnych innych względów wybija się w swojej kategorii. Poniższe słuchawki to topowe modele w świecie gier komputerowych. Nie oznacza to jednak, że są to produkty najnowsze.

 

W pierwszym rzędzie umieściliśmy słuchawki, które nie były produkowane z myślą o grach, a mimo to dobrze sobie z nimi radzą. Ich kolejną wspólną cechą jest cena plasująca się poniżej 100 złotych. W drugim rzędzie znalazły się trzy zestawy stereo, stworzone bezpośrednio na potrzeby graczy. Oferujące wysoką jakość dźwięku, oraz dodatkowe wartości takie jak składana konstrukcja lub agresywny wygląd. Trzeci rząd to zestawy słuchawkowe, które przede wszystkim oferują precyzyjną lokalizację źródła dźwięku wewnątrz świata gry. Często wyposażone we własną kartę muzyczną lub inny procesor dźwięku.

 

 

Speed-Link SL-8781

Sennheiser HD 201

Koss UR20

Speed-Link SL-8781 Medusa

Sennheiser HD 201

Koss UR20

Słuchawki do gier za 59 złotych, które rzeczywiście grają. Tak można pokrótce określić Speed-Linka.

 

Co prawda materiały, z których wykonano słuchawki nie obiecują zbyt wiele, ale jak się w trakcie okazuje - pierwsze wrażenie bywa mylące. I to bardzo. Duże muszle obejmują całe uszy, są dostatecznie wygodne, a do tego całkiem dobrze grają.

 

Wadą Meduz jest nietrwałość. Wyraźnie poddają się eksploatacji i po pewnym czasie mówią "dość". Mięknie pałąk mikrofonu, linieją gąbki, a całość konstrukcji zaczyna wykazywać tak zwane luzy.

 

Niemniej, wydaje się, że Meduzy to dobra inwestycja.

 

Cena: 59 złotych

 

Dostępność: jest

Jeden z tańszych modeli Sennheisera - HD201 nie zachwyci audiofilów, ale do codziennego grania z pewnością wystarczy.

 

Nie są to słuchawki pierwotnie przeznaczone do gier. Stąd wynika ich podstawowa wada - brak zintegrowanego mikrofonu. Oznacza to, że bez wydania dodatkowych pieniędzy nie porozmawiamy z członkami drużyny podczas gry.

 

Zalet na szczęście jest znacznie więcej. Konstrukcja jest bardzo trwała i jednocześnie lekka. Duże nauszniki pozwalają na wygodne użytkowanie i w miarę wyciszają odgłosy otoczenia. Natomiast pasmo przenoszenia HD201 między 21HZ a 18kHz w pełni wystarcza do gier.

 

Cena: około 89 złotych

 

Dostępność: jest

 

Relatywnie tanie słuchawki, które solidnie spełniają swoje zadanie. Koss UR20 cechują się czystym dźwiękiem, mięsistym basem i pasmem przenoszenia rzędu 30Hz do 20kHz. Przedział może nie oszałamia ale w praktyce sprawuje się naprawdę dobrze.

 

Logo producenta obiecuje też, że sprzęt nie rozpadnie się w rękach sam z siebie. Jak pokazuje praktyka, konstrukcja słuchawek, choć składana, rzeczywiście jest bardzo wytrzymała.

 

Najsłabszą strona urządzenia jest brak mikrofonu oraz niewyróżniający się wygląd zewnętrzny.

 

Cena: około 99 złotych

 

Dostępność: jest

SteelSeries 3H

Creative Fatal1ty HS-1000

Razer Piranha

SteelSeries 3H

Creative Fatal1ty HS-1000

Razer Piranha

Słuchawki cechuje przede wszystkim lekka konstrukcja i silny bas. O dziwo, mimo niewielkich rozmiarów, 3H nie odbiegają bardzo jakością dźwięku od słuchawek stereo za dużo większe pieniądze. W zupełności spełniają pokładane w nich oczekiwania, a w dodatku są relatywnie tanie.

 

Konstrukcja SteelSeries 3H jest na tyle lekka, że po chwili przestaje się je w ogóle odczuwać. To dobrze. Szkoda tylko, że muszle nie są nieco większe. Brakuje tej odrobiny więcej, dzięki czemu oferowałyby lepsze wyciszenie otoczenia.

 

Dodatkowymi atutami słuchawek jest "niewidzialny" mikrofon, który w całości chowa się w jednej z muszli, oraz możliwość złożenia ich w "kostkę".

 

Cena: 139 złotych

 

Dostępność: jest

Fatal1ty to przede wszystkim legenda. Dopiero w następnej kolejności jakość dźwięku. Nie chodzi o to, że źle grają, po prostu Creative eksploatuje ten model słuchawek już na tyle długo, że chyba każdy gracz miał je na głowie choć przez chwilę. Dodatkowo, firmuje je swoją twarzą sam "Fatal1ty" Wendel.

 

Żelaznymi zaletami Hs-1000 jest uczciwe pasmo między 20Hz a 20kHz, 40mm średnicy neodymowe magnesy, kabel zakończony pełnym USB (dostępne także ze złączami Jack), oraz odpinany mikrofon.

 

Fatal1ty mają także charakterystyczny wygląd, który informuje otoczenie że to słuchawki do grania a nie do czatowania.


Cena: 149 złotych

 

Dostępność: jest

Pirahnie byłyby zdecydowanie lepszymi słuchawkami, gdyby nie zastosowana forma muszli/nauszników, które dociskają uszy zamiast je obejmować. Mimo naprawdę dobrego dźwięku słuchawek, po ich zdjęciu ni stąd ni zowąd opada nas uczucie ulgi. To uszy zaczynają wracać do pierwotnej formy.

 

Zaletą słuchawek jest przede wszystkim ich trwałość i atrakcyjny wygląd konstrukcji w czarno-matowym kolorze, podświetlane na niebiesko logo producenta, oraz zadowalająca jakość dźwięku. W tej kolejności.

 

Dodatkowymi cechami Piranhii przemawiającymi na ich korzyść jest cienki kabel opleciony zabezpieczającym włóknem i mikrofon na ruchomym wysięgniku.

 

Cena: 219 złotych

 

Dostępność: jest

 

Razer Megalodon

Tritton AX PC Pro

Sennheisser PC350

Razer Megalodon

Tritton AX PC Pro

Sennheisser PC350

Kilka lat spędzonych w laboratorium i doktorat z psychoakustyki - oto Razer Megalodon. Ośmio-kanałowy dźwięk w słuchawkach z głośnikami w układzie stereo. Za sprawą autorskiego silnika Maelstrom zestaw Megalodon oszukuje mózg użytkownika, wmawiając mu na różne sposoby lokalizację danego dźwięku. Wbrew pozorom - to działa.

 

Jak zwykle, skomplikowane konstrukcje mają także swoje wady. Problem Megalodona polega na tym, że nie każdy mózg da się w równym stopniu oszukać. Dlatego jedni odczuwają przestrzenność lepiej niż inni. Nie każda gra posiada także ścieżkę surround w formie, którą mógłby wykorzystać silnik Maelstrom.

 

Mimo to, nawet jeśli Megalodon nie jest w pełni funkcjonalny, przynajmniej stwarza takie wrażenie dzięki swoim poważnym gabarytom.


Cena: około 520 złotych

 

Dostępność: jest

Amerykańska firma Triton znana jest z połączenia ekskluzywnego wyglądu, lekkiej konstrukcji i wysokich osiągów. Dzięki sprzętowemu przetwornikowi AX PC Pro rozbija sygnał wchodzący na 8 głośników umieszczonych w słuchawkach. Pozwala to uzyskać wiarygodny, dokładnie spozycjonowany dźwięk przestrzenny 5.1.

 

Dodatkową zaletą AX Pro jest możliwość połączenia słuchawek przez bezstratne złącze optyczne, USB lub zwyczajny jack 3,5mm.

 

Słuchawki wyposażone są także w odłączany mikrofon, który, wedle zapewnień producenta, bez problemu współpracuje z PC, PS3, Xbox360 i Mac.


Cena: 170 dolarów

 

Dostępność: nieznana

Sennheiser twierdzi, że dzięki zastosowaniu autorskich technologii słuchawki PC 350 w najlepszy możliwy sposób dostarczają użytkownikowi doświadczenia dźwięku przestrzennego i co więcej wyraźnie wskazują jego źródło.

 

W zasadzie PC 350 wydają się być słuchawkami pozbawionymi wad. Bardzo szerokie pasmo przenoszenia między 10Hz a 26kHz, solidna, składana konstrukcja ułatwiająca transport, duże i wygodne muszle, obejmujące całe ucho, duży i dobrze zbierający mikrofon, neodymowe magnesy i 3 metrowy kabel.

 

W tym przypadku chyba tylko cena gasi zapał. Do tej półkowej należy doliczyć jeszcze koszt karty dźwiękowej.

 

Cena: około 530 złotych

 

Dostępność: jest

 

 

Zobacz także:

 

Kostka - 9 netbooków, które warto kupić

Kostka - 9 alternatyw dla iPada

Kostka - 9 nowości z Androidem w tle

 

Łukasz Cichy