Hurricane - tablet HP z WebOS?

HP zamierza w trzecim kwartale br. wprowadzić do oferty tablet, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego WebOS. Tak w każdym razie twierdzi serwis Examiner, powołujący się na anonimowego informatora z HP.

 

Informacje te wydają się jednak całkiem sensowne i prawdopodobne - HP przejmuje przecież właśnie firmę Palm, a to znaczy, że wkrótce zyska dostęp do stworzonego przez nią mobilnego systemu operacyjnego (do tej pory WebOS pojawił się wyłącznie w smartfonach Palma - m.in. modelu Pre).

 

Koncern jeszcze niedawno poważnie planował premierę urządzenia o nazwie Slate - czyli tabletu z Windows 7, jednak tuż po ogłoszeniu planów przejęcia Palma poinformowano, że Slate jednak nie powstanie. Projekt był jednak w zaawansowanym stadium - HP miał już gotowy działający prototyp. Problem w tym, że pierwsi testerzy zgodnym chórem twierdzili, że Windows 7 jest zbyt ociężały i rozbudowany jak na specyfikę tabletu - nic więc dziwnego, że HP pomyślał o zastąpieniu najnowszej wersji Windows mobilnym systemem Palma...

 

Informator Examinera nie podał żadnych informacji na temat specyfikacji tabletu znanego pod roboczą nazwą Hurricane. Jeśli jednak urządzenie to faktycznie będzie zmodyfikowaną wersją Slate'a, to należy spodziewać się dotykowego ekranu 8,9", procesora Intel Atom 1,6 GHz, 32 lub 46 GB pamięci flash, 2 portów USB oraz czytnika kart pamięci SD.

 

Dodajmy, że WebOS oferuje tzw. multitasking (czyli możliwość jednoczesnego korzystania z kilku aplikacji) oraz obsługę standardu Adobe Flash. Brak tych dwóch funkcji uznawany jest zwykle za podstawową wadę iPada Apple'a (aczkolwiek firma zapowiedziała już, że w kolejnej wersji systemu iPhone OS pojawi się multitasking).

 

Daniel Cieślak