Apple szykuje konkurenta dla Flasha?

Firma kierowana przez Steve'a Jobsa pracuje nad technologią Gianduia, której zadaniem będzie wyświetlanie zaawansowanych treści multimedialnych w przeglądarce internetowej - twierdzi serwis AppleInsider.com. Innymi słowy, Apple tworzy konkurenta dla Adobe Flash i Microsoft Silverlight.

 

Pierwsze informacje na temat Gianduia pojawiły się już prawie rok temu - przedstawiciele Apple mówili o tej technologii podczas imprezy World of WebObjects Developer Conference. Wydaje się, że prace nad tym rozwiązaniem są już w dość zaawansowanym stadium - AppleInsider.com zwraca uwagę, że Apple wykorzystuje ją już w kilku sekcjach swojej strony internetowej (m.in. w systemie rezerwacji niektórych usług czy programie One to One).

 

Apple opisuje Gianduia jako "framework dla bogatych w treści multimedialne aplikacji internetowych, oparty na otwartych standardach webowych".

 

Warto dodać, że firma ostatnio ostro krytykuje najpopularniejszą obecnie technologię tego typu - czyli Adobe Flash. Dlatego też nie dziwi specjalnie decyzja o stworzeniu własnego rozwiązania, które pozbawione ma być większości wad Flasha (Apple wytyka jego autorom m.in. zasobożerność, liczne luki w zabezpieczeniach oraz oparcie technologii na zamkniętych standardach).

 

Więcej informacji znaleźć można w serwisie AppleInsider.com.

 

Daniel Cieślak