IBM zrewolucjonizuje miejskie życie w przeciągu pięciu lat

Technologie rozwijane bezpośrednio lub we współpracy z International Business Machines (IBM), jak się okazuje, towarzyszą nam niemal na każdym kroku naszego życia. Począwszy od sklepowych kas, przez komputery osobiste, samochody i systemy monitoringu. Dziś IBM przedstawił 5 dziedzin, które zamierza rozwijać i promować w przeciągu następnych 5 lat.

 

Owe 5 dziedzin, oczywiście, w pewnym sensie łączy się z komputerami i zarządzaniem w oparciu o technologie komputerowe. Wszystkie mają zrewolucjonizować życie w miastach. Oto one:

 

- Samochody zasilane prądem

- Inteligentne budynki

- Inteligentne zarządząnie gospodarką wodną i energetyką

- Inteligentne zrządzanie antykryzysowe

- Inteligentne systemy przewidywania chorób

 

Nie ulega wątpliwości, że niemal wszystkie są "inteligentne". Czy możemy w ogóle mówić o inteligencji w przypadku maszyn i aplikacji - to inna sprawa. Sęk w tym, że każda ma w jakimś sensie usprawnić przedstawione zagadnienia, jednocześnie zdejmując ciężar myślenia z barków operatora systemu. IBM proponuje projekty rozwiązań rodem z książek science fiction. Próba bagatelizowania tematu inteligentnych technologii jednak nic nie da.

 

Po pierwsze, jak stwierdziła Anna Sieńko, Dyrektor Generalna IBM Polska, powołując się na dane o urbanizacji na świecie - co tydzień ponad milion osób zasila szeregi mieszkańców miast. Może się okazać, że za 10-20 lat znacząca większość populacji będzie zamieszkiwać w skupiskach miejskich. Potrzebne są więc technologie, pomagające kontrolować poprawne funkcjonowanie rozrastających się miast. Jest więc motyw.

 

Po drugie - pierwsze infrastruktury, korzystające z tych sprytnych technologii zeszły z półki z bajkami i już teraz można je podziwiać na żywo. Choćby zautomatyzowane miasto Masdar City w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy hotel Hangzhou Dragon w Chinach.

 

Trzymamy kciuki za IBM i inteligentne technologie. Oby tylko nie stały się zbyt inteligentne, ani zamiast ułatwiać życie nie stały się jego sensem.

 

Wspomniane dziedziny przybliżymy w oddzielnych artykułach.

 

Łukasz Cichy