Android wyprzedza iPhone OS

Urządzenia z systemem operacyjnym Google Android sprzedawały się w pierwszym kwartale roku w USA lepiej niż iPhone'y - donosi firma analityczna NPD Group.

 

Pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych w USA mobilnych systemów operacyjnych nie zmieniło się od miesięcy - najwięcej smartfonów wciąż sprzedaje tam firma RiM (instalująca na urządzeniach Blackberry własny system operacyjny - BlackBerry OS). Do zmiany doszło na drugim miejscu - znalazł się na niej system Android Google'a (oferowany m.in. na smartfonach HTC, Samsunga, Sony Ericssona czy Motoroli), zaś iPhone OS spadł na trzecią pozycję. Z danych NPD wynika, że BlackBerry OS miał w pierwszym kwartale 36% amerykańskiego rynku, Android - 26%, zaś iPhone OS - 21%.

 

Dodajmy, że popularność BlackBerry OS i iPhone OS w USA od kilku miesięcy powoli spada, zaś Androida - błyskawicznie rośnie (w trzecim kwartale ubiegłego roku system Google'a miał zaledwie ok. 5% udziału w rynku). Ale ta tendencja może się wkrótce zmienić - bo zarówno RiM, jak i Apple szykują nowe modele swoich smartfonów.

 

Warto odnotować, że dane zawarte w raporcie mogą być nieco nieprecyzyjne - bo NPD nie uwzględnia w swoich wyliczeniach urządzeń sprzedawanych przez operatorów korporacjom (pod uwagę brani są jedynie klienci indywidualni). Ale gdyby dane o telefonach firmowych wzięto pod uwagę, to prawdopodobnie najwięcej skorzystałby na tym BlackBerry OS (ponieważ smarttfony RIM są najpopularniejsze właśnie w sektorze biznesowym).

 

Analitycy tłumaczą, że świetny wynik Androida to przede wszystkim zasługa coraz większego wyboru urządzeń z tym systemem oraz faktu, że smartfony takie są już dostępne w ofercie wszystkich największych operatorów komórkowych.

 

Daniel Cieślak

Więcej o: