5 sposobów na ochronę smartfona

Żyjemy w świecie trzech ekranów, a na dwóch z nich przechowujemy ważne informacje. O ile jednak bardzo dużo mówi się o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i prywatności na komputerze, tak jeśli chodzi o telefon komórkowy, jesteśmy dużo bardziej beztroscy. Przedstawiamy 5 porad, które mogą pomóc w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu, a przynajmniej zminimalizować straty.

 

 

W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia dostęp do znajdujących się na nim danych jest praktycznie nieograniczony. Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy smartfonów, którzy często korzystają z Sieci. Zapisując hasła dostępu do różnych serwisów ryzykujemy, że ktoś dostanie się na przykład do naszego banku. To chyba najbardziej ekstremalny przykład jaki można w tym kontekście podać. Warto jednak pamiętać także o tym, że na telefonie komórkowym usługi takie jak poczta czy Facebook nie wymagają każdorazowego logowania.

 

Prewencja - jak się zabezpieczyć

 

1. Kopia zapasowa

 

Dość wspomnieć o tym, że smartfon jest ważnym narzędziem biznesowym, na którym przechowywane bywają nie tylko listy kontaktów, maile zawierające szczegóły życia prywatnego i zawodowego, lecz również poświęcone pracy dokumenty. Utrata takich danych może być znacznie bardziej bolesna w skutkach niż kradzież czy też zgubienie samego telefonu. Dlatego tak jak w przypadku "prawdziwego" komputera powinno się sporządzić kopię zapasową plików, oraz w miarę często dokonywać aktualizacji oprogramowania.

 

2. Bluetooth

 

Warto także pamiętać o wyłączeniu opcji Bluetooth, jeśli akurat nie jest potrzebna. Nie tylko przyczynia się ona bowiem do szybszego rozładowywania się baterii, lecz również umożliwia niepowołanym (a utalentowanym) osobom na uzyskanie dostępu do naszych plików.

 

3. Aplikacje umożliwiające zdalny dostęp

 

Ważnym sposobem w jaki można się zabezpieczyć przed wykradzeniem danych zapisanych w pamięci telefonu jest zainstalowanie aplikacji pozwalającej na zdalną kontrolę nad urządzeniem. Narzędzi takich na rynku jest całkiem sporo, od "zwykłego" oprogramowania po antywirusy z podobną opcją.

 

Wybór aplikacji uzależniony jest od systemu operacyjnego, jaki został zainstalowany w telefonie. Możliwości, jakie oferują tego typu narzędzia są rozmaite. Ich główną jednak funkcją jest blokowanie dostępu do prywatnych danych. Można to uczynić na przykład zakładając specjalny, szyfrowany folder, albo zdalnie - wysyłając SMS-a na własny numer telefonu.

 

Aplikacje pozwalają także na zdalne wyczyszczenie pamięci telefonu (wcześniej można ustalić, jakie dane zostaną skasowane; czy będą to zdjęcia, pliki, historia przeglądanych stron internetowych czy może lista kontaktów).

 

Jeśli telefon wyposażony był w moduł GPS (coraz przecież częstszy w smartfonach), za pośrednictwem SMS-a istnieje także możliwość poznania dokładnego miejsca pobytu urządzenia. Wysyłając wiadomość tekstową najczęściej otrzymuje się odpowiedź w postaci odnośnika do Google Maps z zaznaczoną lokalizacją.

 

Kolejnym sposobem na zdalną kontrolę nad telefonem jest otrzymanie powiadomienia o zmianie karty SIM, a jednocześnie zablokowanie dostępu do danych.

 

Zgubienie lub kradzież telefonu to jedna sprawa. Inną jest możliwość włamania zdalnego na urządzenie. Dlatego rozsądnym wyjściem jest zainstalowanie jakiegoś rodzaju aplikacji antywirusowej, która powinna pomóc jeśli użytkownik otrzyma zainfekowaną wiadomość mailową lub tekstową. Poniżej prezentujemy 5 aplikacji na różne systemy operacyjne, które mogą okazać się pomocne.

 

WaveSecure

 

WaveSecure

 

Jedną z aplikacji (na Androida, BlackBerry, Symbiana oraz Windows Phone) jest WaveSecure. Posiada właściwie wszystkie wymienione powyżej cechy - pozwala na zdalne zablokowanie urządzenia lub zdalne wymazanie danych, stworzenie kopii zapasowej oraz zlokalizowanie telefonu na mapie. Koszt - niecałe 20 dolarów rocznie

 

Anti-Thief

 

Program stworzony z myślą o posiadaczach telefonów z Symbianem. Oprócz powiadomienia prawowitego właściciela o zmianie karty SIM oferuje także możliwość podsłuchiwania złodzieja czy też uruchomienia głośnego alarmu.

 

RecoveryCop

 

 RecoveryCop

 

Przeznaczoną dla systemu Windows Mobile aplikację producent reklamuje jako "najgorszy koszmar złodzieja". Pozwalać ma na ustalenie położenia telefonu nawet, podsłuchiwanie rozmów, zdalną blokadę, utworzenie kopii zapadowej danych czy powiadomienie o wymianie karty SIM. Koszt to 95,16 zł za roczną licencję.

 

Gotcha! Locked Security Motion Alarm System

 

Gotcha!

 

Mam cię! to narzędzie przeznaczone dla iPhone'a. Działa niewidocznie w tle, o swoim położeniu jest w stanie poinformować via SMS, Twitter czy e-mail. Mogą go kupić właściciele iPhone 3G S za 3 dolary.

 

mGuard

 

Darmowa aplikacja na urządzenia Java (Sony Ericsson). Główną funkcją jest powiadamianie prawowitego użytkownika o wymianie karty SIM.

 

4. Ubezpieczenie telefonu

 

Programy mające pomóc odzyskać telefon w wypadku kradzieży to jedna z form prewencji. Drugą jest zabezpieczenie się od strony prawnej. Operatorzy oraz profesjonalni ubezpieczyciele dają bowiem możliwość ubezpieczenia telefonu na wypadek kradzieży. W zależności od indywidualnych ustaleń poszczególnych ofert roczny koszt takiej operacji może wynosić od 70 złotych w Plusie do 180 złotych w Erze.

 

Skradziono telefon - co zrobić

 

5. Pierwsza pomoc - kontakt z operatorem

 

- Zablokować kartę SIM dzwoniąc do operatora.

 

To zabezpieczy klienta przed ewentualnymi dodatkowymi kosztami wynikającymi np. z nieuprawnionego użycia telefonu do wykonywania połączeń telefonicznych czy transmisji danych.

 

mówił nam Konrad Mróz z Ery.

 

- Zgłosić kradzież na policję gdzie otrzymamy dokumenty pozwalające następnie zablokować telefon u operatora. W większości przypadków przedstawienie takich dokumentów operatorowi pozwala ubiegać się o nowy telefon.

 

- Wystąpić do operatora o duplikat karty SIM aby zostać ponownie przyłączonym do Sieci.

 

Joanna Sosnowska

Więcej o: