Acer: netbook z Chrome OS za dwa tygodnie

Tajwański Acer zaprezentuje na rozpoczynających się 1 czerwca targach Computex netbooka pracującego pod kontrolą systemu Chrome OS - informuje Venturebeat.com. Kilka firm pokazało już podobne prototypy - ale produkt Acera będzie prawdopodobnie pierwszym, który trafi na rynek.

 

W urządzeniu zainstalowany będzie tworzony właśnie przez Google "chmurowy" system operacyjny. Chrome OS oparty jest na Linuksie, zaś jego interfejs mocno przypomina przeglądarkę Chrome - to nie przypadek, bo głównym zadaniem tego systemu będzie umożliwienie użytkownikowi korzystania z najróżniejszych aplikacji webowych Google'a (Gmaila, Dokumentów, Picasa itp.).

 

Zaletą Chrome OS ma być m.in. błyskawiczne uruchamianie się, niewielkie wymagania systemowe oraz niska cena (netbooki z tym systemem będą prawdopodobnie znacznie tańsze niż urządzenia z Windows).

 

Niestety, na razie nie podano specyfikacji netbooka, którego Acer zamierza pokazać na Computeksie, nie wiadomo też, kiedy właściwie urządzenie trafi na rynek. Z oficjalnych zapowiedzi Google wynika, że Chrome OS ma być gotowy do rynkowej premiery w drugiej połowie bieżącego roku - można się więc spodziewać, że właśnie wtedy w sklepach pojawią się pierwsze netbooki z tym systemem.

 

Więcej informacji: Venturebeat.com.

 

Daniel Cieślak
Więcej o: