Gdzie słuchać muzyki w Sieci - 10 propozycji

Gdzie słuchać muzyki w Sieci - takie pytanie zostało zadane na jednym z for internetowych. Zastanówmy się więc jakie są alternatywy dla odtwarzania muzyki z MP3.

 

 

Internet jest w istocie pełny serwisów za pośrednictwem których można stworzyć własne radio. Oto nasze propozycje 10 stron, gdzie można słuchać muzyki w Sieci. Serwisy oceniam przy pomocy szkolnej skali 1-6.

 

 

1. Open FM - ocena 3,5

 

Jeden z popularniejszych w Polsce serwisów z muzyką, aktywnie promowany przez GG Network, dołączany do komunikatora Gadu-Gadu.

 

Open.fm

 

Plusy - spora baza utworów, możliwość wyszukiwania tekstów.

Minusy - nie można stworzyć własnego radia z prawdziwego zdarzenia. Można słuchać jedynie wybranych kanałów muzycznych i liczyć na to, że propozycje trafią w nasze gusta.

 

2. Tuba.FM - ocena 4

 

Tutaj wybierać można spośród kanałów radiowych, albo tworzyć namiastkę własnego radia wyszukując ulubionych wykonawców.

Tuba.fm

Plusy - łatwa personalizacja, serwis podaje sugestie podobnych artystów, informuje o tym jaki utwór będzie następny.

Minusy - baza utworów zaskakuje wyborem, po wpisaniu danego artysty zaczyna grać dowolnie wybrany utwór. Własne radio polega na tym, że ja decyduję o tym, jakiego utworu chcę słuchać.

 

3. Last.fm - ocena 4-

 

Last.fm wymaga rejestracji i jest płatne. Abonament miesięczny wynosi 3 euro; na początku można jednak posłuchać 30 utworów za darmo.

 

Last.fm

 

Plusy - duża baza artystów, podobni wykonawcy dodawani są do listy odtwarzania bardzo intuicyjnie. Utwory można kupować lub polecać znajomym

Minusy - ograniczony darmowy okres próbny, początkowo dość nieintuicyjna obsługa.

 

4. Deezer - ocena 3

 

Deezer to serwis który mniej więcej pozwala stworzyć własne listy odtwarzania.

 

Deezer

 

Plusy - wybór już stworzonych list odtwarzania, możliwość odtwarzania własnoręcznie wybranych artystów. Playlisty nie są ograniczone do jednego wykonawcy.

Minusy - wąski wybór utworów

 

5. Grooveshark - ocena 5,5

 

Grooveshark zdecydowanie najbardziej przypadł mi do gustu. Ma najwięcej opcji, jest bardzo prosty w obsłudze, nie trzeba brnąć przez ustawienia by cieszyć się własną listą przebojów.

 

Grooveshark

 

Plusy - jak w większości - można stworzyć całkowicie spersonalizowaną listę odtwarzania. Można dołączyć do niej dowolną ilość wykonawców, jak również uploadować własne utwory. Nawigacja jest przejrzysta i intuicyjna.

Minusy - nazwę wyszukiwanego wykonawcy trzeba wpisywać bezbłędnie. Nie można sobie pozwolić na opuszczenie żadnego "the".

 

6. Spotify - ocena 3

 

Odtwarzacz muzyki, z którego całkowicie legalnie nie można korzystać w Polsce. Można natomiast próbować oszukać system (oraz proxy).

 

Spotify

 

Aby skorzystać ze Spotify przebywając w Polsce trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się w zaproszenie, którego może udzielić znajomy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Skorzystać z proxy wysp, założyć konto podając angielski kod pocztowy i pobrać odtwarzacz. W Internecie znajduje się wiele poradników, jak słuchać utworów ze Spotify nie mieszkając na Wyspach. Szkoda, że z usługi tej nie można korzystać w Polsce, bo wydaje się być jedną z najlepszych alternatyw dla "tradycyjnego" radia.

 

7. YouTube - ocena 4,5

 

Nie zapominajmy o tym, że własne playlisty można tworzyć także w najpopularniejszym serwisie wideo w Sieci. Jeśli doda się do tego jeszcze kilka wtyczek do przeglądarki, możemy na przykład w kółko odtwarzać ten sam utwór.

 

YouTube

 

Plusy - znajomy interfejs, ogromna baza wykonawców i utworów.

Minusy - stworzenie własnej listy odtwarzania wymaga wiele zachodu i czasu.

 

8. MySpace - ocena 3

 

Zapomniane MySpace. Wciąż pozostające miejscem w którym można słuchać utworów wybranych wykonawców.

 

MySpace

 

Plusy - najnowsze utwory danego artysty w jednym miejscu

Minusy - nie można stworzyć playlisty wedle własnego uznania

 

9. Jango - ocena 2

 

Serwis wymagający rejestracji do prawidłowego działania. Prawidłowe działanie jednak jest stosunkowo trudne do osiągnięcia

 

Jango

 

Plusy - teoretyczna możliwość stworzenia własnej listy odtwarzania.

Minusy - w praktyce można stworzyć i nazwać playlistę, ale dodanie do niej wybranych utworów to katorga.

 

10. Shoutcast - ocena 3

 

Shoutcast to wyszukiwarka internetowych rozgłośni radiowych. Kieruje bezpośrednio do wybranej stacji lub pozwala wyszukiwać za pośrednictwem gatunku muzycznego.

 

Shoutcast

 

Plusy - wielki wybór stacji z całego świata

Minusy - brak możliwości personalizacji.

 

To tylko kilka przykładów serwisów w których można słuchać muzyki w Sieci.

 

Macie jakieś własne ulubione miejsca? Wpisujcie w komentarzach

 

Joanna Sosnowska

Gdzie słuchasz muzyki w Sieci?
Więcej o: