Firefox dla iPhone... nie jest przeglądarką

Okazuje się, że Mozilla zamierza iść śladem Opery i wprowadzić do App Store własną aplikację. Problem w tym, że Apple nie życzy sobie w swoim serwisie przeglądarek konkurencyjnych dla Safari - dlatego też Firefox Home nie będzie przeglądarką internetową...

 

 

Opera Software obeszła restrykcyjne zasady Apple'a proponując program - Operę Mini dla iPhone OS - który nie jest tak naprawdę typową przeglądarką, lecz raczej "klientem" systemu Opera Turbo (strona, którą chce odwiedzić internauta, jest pobierana na serwery Opery, kompresowana, a następnie przesyłana do aplikacji zainstalowanej w iPhone'ie). Dzięki temu Opera działa tak samo, jak przeglądarka, ale de facto typową przeglądarką nie jest - dzięki temu mogła trafić do App Store.

 

Mozilla wybrała inną drogę - organizacja postanowiła umożliwić użytkownikom korzystanie na iPhone nie z samego Firefoksa, ale z wszystkich jego danych, czyli np. ustawień, ulubionych stron, historii czy ostatnio otwartych kart. W programie dostępny jest również znany z przeglądarki Mozilli Awesome Bar (czyli rozbudowany pasek adresu).

 

Aplikacja Firefox Home tak naprawdę nie jest przeglądarką - to program, dzięki któremu użytkownicy korzystający z Firefoksa na innych platformach, mogą pobrać na iPhone'a dane swojej przeglądarki i korzystać z nich w Safari czy Operze Mini. Do synchronizowania tych danych aplikacja wykorzystuje technologię Firefox Sync (do niedawna znaną pod roboczą nazwą Weave), współpracującą z wszystkich wersjami open-source'owej przeglądarki.

 

Dodajmy, że Firefox Home nie został jeszcze oficjalnie zgłoszony do App Store i na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Ja w każdym razie czekam na ten moment z niecierpliwością - ciekaw jestem niezmiernie, jak Apple zamierza zareagować na propozycję Mozilli. Bo choć Firefox Home raczej nie narusza żadnych reguł obowiązujących w App Store, to przecież Apple'owi nie raz zdarzało się odrzucać aplikacje w pełni zgodne z regulaminem (dość wspomnieć o Google Voice). Casus Mozilli pokaże nam, czy wpuszczenie do serwisu Opery Mini było wyjątkiem od reguły, czy może zwiastunem otwarcia się Apple'a na aplikacje konkurencyjne dla jego produktów...

 

 

Daniel Cieślak

Więcej o: