Książki elektroniczne: przełom coraz bliżej
Wydawcy zgadzają się właściwie tylko w jednym: książki w postaci elektronicznej znaczą coraz więcej i branża - jeśli nie chce powtórzyć wpadki rynku muzyki - musi się z tym pogodzić. Przykład internetowej dystrybucji materiałów audio pokazał, że niechęć największych dystrybutorów zjawiska nie powstrzyma, a tylko może sprawić, że spóźnią się na pociąg do nowoczesności.
Sporym problemem rynku elektronicznych książek jest wojna formatów. Apple (iPad) i Amazon (Kindle) promują własne urządzenia i oprogramowanie, w których księgozbiory są niekompatybilne. Michael Serbinis, dyrektor wykonawczy Kobo (księgarnia internetowa i czytnik Kobo eReader) słusznie zauważa, że to tak, jakby tomy kupione w różnych miejscach (u nas np. w Empiku i Domu Książki) trzeba było przechowywać w różnych pokojach. David Shanks, dyrektor wykonawczy Penguin Group USA (amerykański oddział drugiego na świecie sprzedawcy książek) również marzy o jednym standardzie, którym będą posługiwać się wszyscy. Rozumie jednak, że problemem może być strach wydawców przed piractwem i konieczność stworzenia odpowiednich mechanizmów ochrony praw autorskich.
BookExpo pokazało, że książka trzyma się dobrze. Cały rynek wydawniczy, zarówno papierowy jak i elektroniczny, był w 2009 roku warty 71 miliardów dolarów (według PriceWaterhouseCoopers). Eileen Gittins z Blurb ocenia, że w ciągu pięciu lat ebooki będą stanowić połowę sprzedaży. Ponieważ lwią częścią kosztu książki są praca z autorem i marketing, właściwie wszystko jedno czy będą one drukowane, czy elektroniczne. Ofensywy ebooków możemy spodziewać się w chwili, gdy okaże się, że tablety i czytniki się sprawdzają, a rynek wypracuje jeden wspólny format prezentowania treści.
[via Reuters]
Tomasz Andruszkiewicz
-
Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
-
Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej. "Doliczamy cło i VAT"
-
Norweski dziennikarz w dwie godziny kupił w Polsce fałszywy wynik testu na COVID-19. Nie kosztował wiele
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
- Niedawno obchodziła 300. urodziny, dziś Caffe Florian jest na skraju bankructwa. Przez COVID-19
- Niemcy. W Ulm stanęły kapsuły dla bezdomnych jak z gry Cyberpunk 2077. Mają m.in. panele słoneczne
- Wyszukiwarka Google na smartfony z Androidem i iOS ze sporymi zmianami. Ma być bardziej czytelna
- Niestachów. Ośrodek narciarski wystawiony na sprzedaż. "Nie jesteśmy w stanie przetrwać do kolejnego sezonu"
- Ziemia straciła 28 bilionów ton lodu. Trend zgodny z "najgorszym scenariuszem" klimatologów