Drobny błąd Deutsche Banku powoduje spadek wskaźnika Nikkei-225 o 1 procent

Dzięki szybkiej reakcji pracowników banku udało się anulować 99,7 procent zamówień złożonych w wyniku błędu oprogramowania na kwotę 16,7 trylionów jenów (ponad 630 miliardów złotych).

 

Błąd w automatycznym systemie składania zamówień giełdowych oddziału transakcji giełdowych Deutsche Bank w Japonii spowodował powtarzanie zamówień na futures Nikkei 225. Dzięki zauważeniu go i natychmiastowej reakcji Nikkei 225 stracił tylko 110 punktów, ale gdyby błąd nie został wyłapany w porę, prawdopodobnie spowodowałby załamanie giełdy podobne do tego, które nastąpiło miesiąc temu, 6 maja, kiedy indeks Dow Jones stracił 1000 punktów, a za powód podano błąd tradera, który zamiast na milion zawarł transakcję na miliard dolarów.

 

Giełda w Osace planuje teraz przeprowadzenie śledztwa, czy konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji wobec Deutsche Securities oraz czy konieczne będzie zmodyfikowanie systemu informatycznego giełdy, aby zabezpieczyć się w przyszłości przed tego typu problemami.

 

Wygląda na to, że wojny ekonomiczne z "Czarnych Oceanów" Jacka Dukaja będą w rzeczywistości raczej konsekwencją pomyłek ludzkich i błędów oprogramowania, a nie działania potężnych sztucznych inteligencji...

 

[via IEEE Spectrum]

 

Leszek Karlik