Rozdano Webby Awards - nagrody za najlepsze strony internetowe

Przedwczoraj w Nowym Jorku odbyło się rozdanie Webby Awards. Przedstawiamy zwycięzców wybranych kategorii z dziedziny najlepszych stron internetowych.

 

 

Rozdanie Webby Awards to ceremonia organizowana co roku przez The International Academy of Digital Arts and Sciences (IADAS), organizację która zajmuje się promowaniem nowych trendów w Sieci. W tym roku nagrody rozdano już po raz 14. Poniżej zwycięzcy w najważniejszych - naszym zdaniem - kategoriach.

 

Nagrody przyznawane są przez jury wywodzące się z IADAS na podstawie rozmaitych kryteriów. Mogą to być wyznaczniki estetyczne (interfejs, ciekawa interakcja), lub pragmatyczne (użyteczność, funkcjonalność).

 

 

Sztuka

 

Strony muzeum Tate w Londynie poświęcone  wystawie Mirosława Bałki zdobyły Webby Award

 

Webby Award w tej kategorii trafiła do muzeum Tate za stronę poświęconą wystawie naszego rodaka - Mirosława Bałki "How it is". Strona poświęcona ekspozycji, tak jak i sama instalacja, utrzymana jest w ciemnych barwach. Bałka stworzył kontener symbolizujący według niektórych Holokaust lub samotność i kontemplację. Wyróżnienie, moim zdaniem, jak najbardziej zasłużone. Nagroda publiczności przyznana została Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. Co ciekawe, wśród nominowanych znalazł się także serwis poświęcony aplikacjom na smatfon Apple - iPhone Art.

 

 

Najlepsze wykorzystanie fotografii

 

Thinking Space

 

Webby Award przyznano serwisowi The Economist - Thinking Space. W tej kategorii także konkurencja była dość ostra. Wśród nominowanych znaleźli się także New York Times, oraz National Geographic, który otrzymał nagrodę publiczności.

O ile interfejs Thinking Space jest naprawdę ciekawy, tak mój głos zyskałby raczej National Geographic. Zdjęcia przedstawiające najciekawsze i najpiękniejsze zakątki Ziemi zawsze budziły zainteresowanie odbiorców. Zapewne dlatego serwis otrzymał głosy publiczności.

 

 

Najlepszy blog biznesowy i kulturalny

 

Mashable - najlepszy blog biznesowy i kulturalny

 

W tej kategorii zwyciężyło Mashable, zyskując głosy zarówno jury jak i głosujących internautów. Mashable to serwis poświęcony serwisom społecznościowym oraz nowinkom internetowym. Jego założyciel, Pete Cashmore, jest uznanym ekspertem social media. Bardzo dobrze się stało, że Mashable zostało docenione w kategorii blog biznesowy i kulturalny. Daje to nadzieję także polskim blogom eksperckim na większe zainteresowanie tak mediów, jak i sponsorów.

 

 

Najlepszy blog polityczny

 

Truth Dig - najlepszy blog polityczny

 

Decyzją komisji nagroda trafiła do Truth Dig. Decyzją ludu nagrodę publiczności otrzymał serwis The Huffington Post.

Truth Dig to serwis mający ambicje być kontrowersyjnym źródłem prawdy. Zajmuje się opisywaniem potencjalnie niewygodnych tematów dotyczących zarówno polityki Stanów Zjednoczonych (np. problem plamy oleju i BP), jak i zagranicznej (Turcja stająca się potęgą). Moim zdaniem jednak Webby Award powinna była trafić do Huffington Post, zajmującego już na rynku lepiej ugruntowaną pozycję. Oraz posiadającego bardziej czytelny interfejs. Choć może to tylko moje wrażenie.

 

Społeczność

 

Flickr

 

Tutaj Webby Award wręczono podwójnie (jury oraz głosujący internauci) serwisowi Flickr. O nagrodę ubiegały się także między innymi Digg (pierwowzór Wykopu) czy Vimeo.

Serwisu Flickr chyba nie trzeba przedstawiać - umożliwia on między innymi publikowanie zdjęć czy filmów. W Stanach wykorzystywany jest także często przez blogerów; w Polsce bardziej popularne są jednak inne platformy. Dlatego mój głos powędrowałby w tym wypadku raczej do społeczności Digg, która przy różnych okazjach udowadniała, że potrafi się zmobilizować (nawet przy tych niechlubnych, takich jak organizowanie bójek z 4chan).

 

Elektronika konsumencka

 

Philips Cinema 21:9

 

Nagrodę przyznano . Publiczność wyróżniła z kolei serwis blogowo-technologiczny Engadget. Nominowane były także serwisy HP, Sony oraz Wired: Gadget Lab. Moim zdaniem nagroda powinna była trafić do tego ostatniego. Wired w swoim serwisie prezentuje przekrój najrozmaitszych urządzeń, nie skupiając się na poszczególnych producentach. Z tego powodu zapewne internauci wybrali Engadget, którego dziennikarze także zajmują się "gadżetami w ogólności".

 

 

Gry

 

Record Tripping gra która otrzymała Webby Award

 

Nagrodę otrzymał serwis Record Tripping. Webby Award publiczności natomiast... FarmVille.

Nagroda publiczności nie jest dla mnie najmniejszym zaskoczeniem - FarmVille od dawna jest jedną z najpopularniejszych gier na Facebooku; gra w nią miesięcznie ok. 65 milionów osób. Natomiast wyboru Record Tripping się nie spodziewałam. Gra rozkłada się na kilka etapów zręcznościowych przy wtórze "miksowanej" płyty z nagraniem "Alicji w Krainie Czarów". Do zadań gracza należy na przykład przeprowadzenie kulki przez labirynt znajdujący się na powierzchni toczącej się beczki..

 

IT Hardware/Software

 

They Make Apps

 

W tej kategorii zwyciężył serwis They Make Apps, poświęcony twórcom aplikacji na urządzenia mobilne. Publiczność wyróżniła natomiast Adobe Brilliant.

 

 

Najlepszy magazyn

 

New Yorker

 

Webby Award otrzymał w tej kategorii New Yorker; nagroda internautów trafiła do National Geographic. Szkoda, że nie podano dokładnego uzasadnienia tej decyzji. Wśród nominowanych znalazły się bowiem także takie tytuły jak Wired czy The Economist. Nie znając kryteriów wyboru dość ciężko stwierdzić, na jakiej podstawie przyznano nagrodę. New Yorker jest znakomitym serwisem, ale to samo można powiedzieć o pozostałych nominowanych.

 

 

Muzyka

 

Pandora

 

Tutaj bezsprzecznym zwycięzcą okazał się być serwis Pandora. Z którego my w Polsce nie możemy korzystać. Nominowany był także kanał na YouTube poświęcony Orkiestrze Symfonicznej, który moim zdaniem - na przykład ze względu na dostępność bardziej zasługuje na nagrodę. Albo YouTube jako całość; serwis traktowany jest przez użytkowników przecież nie tylko jako zbiór filmów, lecz również jako "szafa grająca".

 

 

Nauka

 

Fot. Mind Lab

 

Webby Award zdobył serwis Mind Lab, należący do Japońskiej Agencji Nauki i Technologii. Vox Populi wolał serwis NASA poświęcony zmianom klimatycznym. Mind Lab wygląda bardzo interesująco. Przedstawione są w nim zagadnienia między innymi postrzegania kolorów przez ludzkie oko czy kwestii 3D. Interfejs jest ciekawy, chociaż dość długo się ładuje. Biorąc pod uwagę zawartość merytoryczną mój wybór padłby raczej na Scientific American, na łamach którego często prezentowane są badania i uwagi naukowców.

 

 

Serwis społecznościowy

 

Twitter

 

Nagroda w tej kategorii to dla mnie właściwie zaskoczenie. Zarówno bowiem jury jak i oddający głosy internauci zdecydowali, że Webby Award trafi do Twittera. Zważywszy na fakt, że wśród nominowanych znalazły się także między innymi Digg czy serwis poświęcony właścicielom zwierząt decyzja trochę przestaje być zaskakująca, ale biorąc pod uwagę popularność i przywiązanie użytkowników do serwisu ja nagrodziłabym raczej Facebooka.

 

Pełna lista nagrodzonych, nominowanych i wyróżnionych znajduje się na stronach Webby Awards. Na YouTube znajduje się także specjalny kanał poświęcony uroczystości.

 

Joanna Sosnowska

Więcej o: