Broń nuklearna - 10 rzeczy, które warto wiedzieć

Broń nuklearna zawsze budziła respekt. Wielokrotnie oglądaliśmy charakterystyczne "grzybki" na filmach (tych dokumentalnych i tych fabularnych). Ale z pewnością nie znamy wielu interesujących aspektów. Na stronie OnlineSchools.com pojawiło się 10 najważniejszych faktów dotyczących broni atomowej. Warto je poznać.

 

Broń nuklearna - 10 rzeczy, które warto wiedzieć

 

1. Wiadomo, że pierwsza bomba atomowa powstała w USA w ramach tzw. Projektu Manhattan. Ale nie wszyscy wiedzą, że w jej stworzeniu pomagała Anglia i Kanada.

2. 20,000,000,000 USD (20 miliardów dolarów) tyle kosztowało stworzenie pierwszej bomby atomowej (uwzględniając inflację)

3. Są dwa rodzaje bomb nuklearnych - atomowa (jądro atomu zostaje rozbite na dwa) i wodorowa (dwa małe atomy, najczęściej izotopy wodoru łączą się tworząc większy atom)

4. W 1952 roku testowa bomba wodorowa (Ivy Mike) zdmuchnęła z powierzchni Ziemi całą wyspę Elugelab (znajdowała się blisko Wysp Marshalla) (79 razy silniejsza od bomby zrzuconej na Hiroszimę)

5. Od 1951 roku USA zbudowały 67, 5 tys. pocisków nuklearnych (to 1144 pociski na rok)

6. Bomba w Hiroszimie (Little Boy) - odpowiednik 13 kiloton TNT, zasięg uderzenia - 1 mila, ogień sięgnął 4,4 mil wokół wybuchu, 69 proc. zniszczonych budynków w mieście, 140 tys. ofiar

7. Bomba w Nagasaki (Fat Man) - odpowiednik 21 kiloton TNT, zasięg uderzenia - 1,2 mili, 90 tys. ofiar

8. Car Bomba z ZSRR - najmocniejsza bomba, jaka powstała w historii; miała siłę 50 megaton (ekwiwalent 50 milionów ton TNT). Dla porównania największa amerykańska bomba to Bravo o sile "tylko" 15 megaton.

9. 11 - tyle amerykańskich bomb zaginęło i do dzisiaj nie zostało odnalezionych (na całym świecie zaginęło podobno o wiele więcej bomb)

10. Obecne rezerwy broni nuklearnej (liczba głowic) - USA (9 tys. 326), Rosja (14 tys. 787), Francja (350), Chiny (200), Wielka Brytania (160), Indie (100), Pakistan (90)

 

fot. National Nuclear Security Administration Nevada Site Office

Wciąż atomowy świat...

Chociaż od lat mówi się o rozbrojeniu atomowym i rezygnacji z broni masowej zagłady to wciąż zapasy broni nuklearnej są gigantyczne. Wystarczy spojrzeć na te liczby, by zauważyć, że niewiele się zmieniło - wciąż grozi nam nuklearna zagłada. A fakt, że tyle bomb atomowych gdzieś zaginęło, napawa już prawdziwym niepokojem...

Via [Online Schools.com]

Mariusz Koryszewski