Steve Ballmer: w tym roku tablety z Windows 7

Na Worldwide Partners Conference, imprezie dla 14 tysięcy partnerów Microsoftu, prezes firmy Steve Ballmer zapowiedział, że w tym roku pojawią się tablety z systemem Windows 7.

Ballmer wymienił z nazwy firmy Asus, Dell, Samsung, Toshiba i Sony, gdy mówił, że w najbliższych miesiącach wejdą do sprzedaży urządzenia z systemem operacyjnym Microsoftu. Tablety mają być różne - z klawiaturami, dotykowe, przystosowane do stacji dokujących, z wyświetlaczami e-papierowymi. Będą różniły się cenami i wyposażeniem. Wygląda na to, że Microsoftowi nie pasuje, że cały segment rynku zajmują urządzenia z iOS i Androidem.

Nie było zapowiedzi konkretnych modeli ale może to i lepiej - podczas prezentacji na CES 2010 Ballmer pokazywał prototyp Slate od HP, który potem wypadł z planów firmy i nadal nie wiadomo, czy HP w ogóle będzie robić tablety (a jeśli będzie, to zapewne z webOS). Również pomysł Microsoftu na dwuekranowe urządzenie Courier, umarł śmiercią naturalną lub przynajmniej został zahibernowany w karbonicie. Może rzeczywiście zamiast wymachiwać prototypami, lepiej mówić o wizji czy kierunku rozwoju branży. MS świetnie radzi sobie na rynku systemów operacyjnych, zaś z promocją konkretnych urządzeń ma problem (Zune, Kin).

Tablety z Windows 7 mogą być bliżej, niż nam się wydaje. Asus zaprezentował Eee Pada na Computex 2010 (choć na to urządzenie ochotę ma też Ubuntu), Toshiba zaś przedstawiła koncepcję dwuekranowego Libretto W100. Ciekawe, co szykuje Samsung, Dell i Sony.

[via ZDNet]

Tomasz Andruszkiewicz