Naramienne głośniki dla miłośników sportu

Koncepcja stworzona przez designera Adama Hammermana przeznaczona jest dla osób, które chcą słuchać muzyki podczas uprawiania sportu, ale nie chcą odcinać się od otoczenia słuchawkami.

System o nazwie Uplink ma być wyposażony w ultradźwiękowe głośniki, które wywołują zdalnie wibracje powietrza w uszach osoby, która go nosi. Dzięki temu może on słuchać muzyki, instrukcji z GPSa czy rozmawiać przez telefon. Projektant zakłada, że z braku zatykających uszy słuchawek biegnąca osoba będzie nadal mogła usłyszeć nadjeżdżający samochód. Urządzenie ma poza tym zawierać elastyczne ogniwa słoneczne, zasilające głośniki i mogące ładować podłączony telefon komórkowy.

Koncepcja wydaje się być interesująca, ale jest zdecydowanym przerostem formy nad treścią. Otwarte słuchawki nie przeszkadzają w słuchaniu dźwięków otoczenia jeżeli są skręcone odpowiednio cicho, a głośna muzyka wygenerowana idealnie wewnątrz uszu nadal będzie przeszkadzać w orientacji, nawet jeżeli wewnątrz kanału usznego nie będzie znajdować się żaden obiekt fizyczny. Poza tym urządzenie wygląda na duże i raczej będzie średnio wygodne po przebiegnięciu kilku kilometrów czy przejechaniu się dłuższy kawałek na rowerze.

Owszem, projekt jest przemyślany, panel sterujący może być obsługiwany zarówno lewą jak i prawą ręką, a samo urządzenie jest zaprojektowane tak, aby nie przeszkadzać w noszeniu plecaka czy bukłaka, ale raczej nie wydaje mi się, aby znalazło producenta.

[via Ecofriend]

Leszek Karlik