Koniec z paradoksem dziadka - podróże w czasie jednak możliwe?

Teoretyczna możliwość podróży w czasie pojawiła się zaraz po ogłoszeniu ogólnej teorii względności Einsteina. Znacie jednak z pewnością słynny paradoks dziadka, który miał być dowodem na to, że podróże w czasie są niemożliwe. W skrócie, polega on na tym, że jeżeli cofnąłbyś się w czasie i zabił swojego dziadka, to nie mógłbyś się urodzić, a w związku z tym nie mógłbyś się też cofnąć w czasie i....go zabić. Ten problem znany jest chociażby z takich słynnych filmów o podróżach w czasie jak Powrót do przyszłości czy Terminator.

Na początku lat 90. pojawiła się już co prawda teoria Davida Deutscha, fizyka z Oxfordu, która próbowała obejść paradoks dziadka. Pozwalała ona na pewne rozbieżności pomiędzy przeszłością, którą podróżnik w czasie pamięta i przeszłością, której doświadcza. Osoba podróżująca w czasie mogłaby pamiętać zabicie swojego dziadka, jednocześnie nigdy nie dokonując tego zabójstwa.

Sposób na obejście paradoksu dziadka

 

Tymczasem Seth Lloyd, profesor z MIT i jego zespół, opublikowali właśnie inną teorię, która ma pozwalać na obejście paradoksu dziadka i podróże w czasie. Wystarczy do tego urządzenie do teleportacji kwantowej oraz model postselekcji. Teoria ta pozbywa się niewygodnego pomysłu, w którym podróżnik w czasie mógłby zapobiec swojej egzystencji.

W naszej wersji podróży w czasie, paradoksalne sytuacje są ocenzurowane.

- wyjaśnia Lloyd.

Postselekcja i teleportacja kwantowa

 

Najprościej ujmując, postselekcja to pomysł, by zamiast rozwiązywać wszelkie możliwe kombinacje po kolei, należy je sprawdzać jednocześnie i znaleźć taki zestaw zmiennych, który rozwiąże problem. Potrzebna do tego jest też teleportacja kwantowa (wykorzystująca kwantowe splątanie w celu reprodukcji stanu kwantowego w przestrzeni, która wcześniej istniała do innego punktu w przestrzeni.) Według naukowca z MIT taka teleportacja cząsteczki w czasie jest teoretycznie możliwa. Jak to przekłada się na paradoks dziadka?

Powrót do przyszłości

Jak dziadek uniknie śmierci?

Dla przykładu, producent kuli musiałby wyprodukować wybrakowaną kulę, która potem miałaby być wykorzystana do zabicia dziadka podróżnika w czasie, albo broń by nie wystrzeliła lub drobne fluktuacje kwantowe zmieniłyby delikatnie lot kuli w ostatniej chwili.

- tłumaczy Lloyd.

W tej wersji podróży w czasie dziadek jest po prostu "trudny do zabicia".

Zakrzywienie czasoprzestrzeni już niepotrzebne?

 

Ta forma teoretycznej podróży w czasie nie tylko rozwiązuje paradoks dziadka, ale także nie potrzebuje zakrzywienia czasoprzestrzeni, którą wykorzystuje większość teorii podróży w czasie (obecnie takie zakrzywienie czasoprzestrzeni najprawdopodobniej istnieje tylko w Czarnych Dziurach).

Dzisiaj zdecydowanie, która teoria podróży w czasie jest najlepsza jest w dużej mierze kwestią gustu. Dopóki ktoś nie odkryje zakrzywienia czasoprzestrzennego w naturze lub nie wymyśli, jak skonstruować wehikuł czasu nikt nie będzie znał na to odpowiedzi.

- powiedział Todd Brun, fizyk teoretyczny z Uniwetsytetu w Południowej Kalifornii.

Christopher Lloyd jako doktor Emmet Brown

Więcej o teorii Lloyda (zauważyliście, że ma takie same nazwisko jak aktor, który zagrał szalonego doktora, który w filmie Powrót do przyszłości, wynalazł wehikuł czasu?) możecie przeczytać w oryginalnym artykule "The quantum mechanics of time travel through post-selected teleportation".

Via [Wired, Popular Science]

Mariusz Koryszewski

 

Czy podróże w czasie są możliwe?
Więcej o:
Komentarze (5)
Koniec z paradoksem dziadka - podróże w czasie jednak możliwe?
Zaloguj się
 • Gość: pitupitu

  Oceniono 2 razy 0

  Wszytko zależy od tego kiedy dziadek zostanie zabity. Bo jeśli podróżnik zabije dziadka w momencie kiedy dziadek zrobił już jego ojca to on sam się urodzi i paradoksu nie będzie:P

 • Gość: j23

  0

  filmow o batmanie jest juz kilkadziesiat. moglby ktos nakrecic nowe czesci "powrot do przyszlosci"

 • piot.rmaj

  0

  Myśl o sile która chroniła by dziadka wydaje się możliwa lecz nie do końca przekonująca.
  Stwarzając taki paradoks można zrobić tylko świadomie.
  Bardziej interesujące może być wydarzenie, które po tym nastąpi.
  Jeden z możliwych scenariuszy jest przedstawiony w filmie ,,Back to the Future 2".
  Drugi jest taki by był jedynym przedstawicielem tamtej linii czasowej i wylądowałby w linii czasowej stworzonej przez samego siebie.W świecie w którym go niema.
  Mniej pocieszające jest to, że nie mogłaby istnieć możliwość powrotu do dokładnie takiej linii czasowej z której pochodził.
  Lecz niestety żadna z tych i innych teorii nie zostanie udowodniona do czasu powstania owego wehikułu.

 • Gość: ja jestem tu iteraz

  0

  Ja sie codziennie przemieszczam w czasie...
  spaceman
  @
  fejm
  pl

 • savagee

  Oceniono 1 raz -1

  Tak,są możliwe.
  Jeżeli założyć że będą,to dzisiaj są.Podróżnik w czasie przelatuje przez nasz czas,naszą rzeczywistość.My to możemy interpretować jako ufo.Ale on być może nie chce się ujawnić,być może sądzi nie jesteśmy na to gotowi.Ale czas to pojęcie względne,można go pokonać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX