Prywatny skafander kosmiczny

Para wynalazców, Amerykanin oraz Rosjanin, zaprezentowała swój projekt skafandra kosmicznego, przystosowanego do noszenia wewnątrz pojazdów.

Prezentacja miała miejsce w Eyebeam Art and Technology Center na Manhattanie, 16 lipca. Kombinezon został zaprezentowany z dwiema różnymi rękawicami. Niebieska posiada niespotykaną elastyczność, zaś czarna składa się z jednej warstwy i zmniejsza siłę potrzebną do poruszania palcami do pomijalnego poziomu. W przyszłości rękawice skafandra mają łączyć w sobie cechy obydwu prototypów.

Twórcy skafandra, Nikolay Moiseev oraz Ted Southern poznali się w 2007 podczas konkursu NASA na rękawice do skafandrów kosmicznych. W roku 2009 podczas kolejnej edycji tego samego konkursu połączyli swoje siły i zdobyli drugie miejsce, z nagrodą 100 tys. dolarów. W tej chwili prowadzą firmę pod nazwą Final Frontier Design, której celem jest stworzenie pełnego kombinezonu, przeznaczonego do noszenia w kabinie statku kosmicznego, podczas startu i lądowania.

Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować ostateczna wersja kombinezonu. Materiały, z których wykonano prototyp kosztowały 15000$, nie uwzględnia to jednak kosztu urządzeń komunikacyjnych, a także systemu podtrzymywania życia, które będą potrzebne w pełni funkcjonalnym egzemplarzu. Nadal jest to jednak spory zapas wobec zapowiadanych 100 tys. dolarów, za skafander firmy Orbital Outfitters.

[via SPACE.com]

Maciej Starzycki