Sony zapowiada laser nowej generacji - czy to następca Blu-ray?

Niedawno pisałem o wyprodukowaniu nowych, pojemniejszych dyskach Blu-ray BDXL, które mogą pomieścić aż 128 GB danych. Okazuje się jednak, że to pestka w porównaniu z tym, co właśnie zapowiedział koncern Sony. Japończycy ogłosili, że trwają prace nad stworzeniem lasera nowej generacji do dysków optycznych, który kilkadziesiąt razy większą pojemność niż Blu-ray.

fot. Uniwersytet Tohoku

Błękitno-fioletowy laser - pozwoli zmieścić wiele filmów na jednej płycie

 

 

Błękitno-fioletowy laser ma zapewnić 20 razy większą pojemność. Obecnie na płytach Blu-ray można zmieścić maksymalnie tylko dwa filmy w jakości HD, nowy błękitno-fioletowy laser sprawi, że na jednej płycie zmieścimy nawet 50 filmów(!). To oznacza np. sagę Gwiezdne Wojny (6 filmów w rozdzielczości HD + morze dodatków) na jednym dysku, ale także całe sezony serialu (np. Lost) na jednej płycie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ta technologia trafi do sklepów.

Serial Lost

Dyski optyczne nie chcą umierać...

 

Błękitno-fioletowy laser ma być następcą Blu-ray. Jak widać dyski optyczne mają się bardzo dobrze - wbrew dającemu się słyszeć utyskiwaniu niektórych o tym, że zapis optyczny to już przeszłość. Wygląda na to, że Blu-ray nie będzie ostatnim rodzajem dysku optycznego. A nawet lepiej - nie zanosi się by w najbliższych latach, coś się miało w tej dziedzinie zmienić. Jeżeli chodzi o cyfrową dystrybucję, to wciąż tylko się o niej mówi. Gorzej z realizacją... (chociaż ostatnio pojawił sie pomysł cyfrowego schowka na filmy Ultraviolet).  Dlatego jeszcze długo dyski optyczne będą gościć w naszych domach, jako podstawowy nośnik z filmami.

Via [Examiner]

Mariusz Koryszewski

 

Chciałbyś mieć wiele filmów w HD na jednej płycie ?
Więcej o: