Arthur C. Clarke przewidział system GPS

Słynny angielski pisarz SF - Arthur C. Clarke - autor literackiego pierwowzoru do filmu Odyseja kosmiczna 2001 Stanley'a Kubricka, dokładnie przewidział powstanie systemu nawigacji satelitarnej GPS. Skąd to wiemy? Tak wynika z właśnie opublikowanego listu amerykańskiego pisarza pochodzącego z 1956 roku.

Przypomnijmy, że już w 1945 roku - kiedy świat zajmował się dobijaniem niemieckiej III Rzeszy oraz japońskiego cesarstwa - w październiku Arthur C. Clarke w swoim artykule Extra-Terrestrial Relays - Can Rocket Stations Give Worldwide Radio Coverage? zapowiedział umieszczenie specjalnych satelitów na orbicie (dzisiaj nazywanej też orbitą Clarke'a), które będą mogły przesyłać sygnał radiowy i telewizyjny. 11 lat później słynny pisarz SF dołożył do swojej wizji nową cegiełkę - system nawigacji satelitarnej.

Arthur. C. Clarke

(...) 3 stacje umieszczone na stałe na orbicie mogłyby nie tylko zapewnić sygnał globalnej telewizji pozbawionej cenzury o takiej samej mocy jak nadajnik naziemny, ale także umożliwiłyby pokrycie Ziemi siecią pozycjonowania, co sprawiłoby, że każdy mieszkaniec planety, mógłby uzyskać dane o swojej lokalizacji wykorzystując urządzenie wielkości zegarka.

- czytamy w liście Clarke'a do Andrew G. Haley'a z 1956 roku.

Satelity wokół Ziemi

Dokładnie tak działa dzisiejszy system Global Positioning System czyli GPS. Clarke zapowiedział, że wizja stanie się rzeczywistością w ciągu następnych 30 lat (czyli do 1986 roku). Trafił nawet czasowo - pierwszy satelita do nawigacji satelitarnej został wystrzelony już w latach 70.

(...)nikt na Ziemi nie będzie mógł już się zgubić, bądź stracić kontaktu z cywilizacją, chyba że sam będzie tego chciał. Wciąż zastanawiam się, jakie może to może nieść za sobą konsekwencje socjologiczne.

- dodaje w liście Clarke.

Wpływ GPS

A konsekwencje wprowadzenia nawigacji satelitarnej okazały się ogromne. GPS stał się chlebem powszednim dla ludzi, a wielu nie wyobraża sobie nawet wyjechania w trasę bez GPS-a. Mając GPS trudno się zgubić. Zastosowań systemu inwigilacji satelitarnej jest wiele. W tej chwili np. intensywnie rozwija się fenomen geolokalizacji.

GPS

Twórcy SF inspiracją dla naukowców

Wizja nawigacji satelitarnej Clarke'a to doskonały przykład jak twórcy SF często wpływali i inspirowali naukowców poczynając od Verne'a i Wellesa, przez Lema, a kończąc na Dicku i Spielbergu (Raport mniejszości). Jeżeli chodzi o tych ostatnich twórców to wystarczy wspomnieć, że przewidzieli oni system sterowania gestami oraz "wścibskie" billboardy reklamowe.

Odyseja kosmiczna 2001

Ile technologii nie powstałoby do dzisiaj, gdyby nie twórcy fantastyki naukowej? Trudno zliczyć.

Oryginalny list Clarke'a zandjuje się na stronie Letters of Note (link poniżej). W tym samym serwisiew, niedawno został opublikowany list, z którego dowiedzieliśmy się kilku ciekawych szczegółów dotyczących promienia śmierci, nad którym pracował Nikola Tesla.

Via [Letters of Note]

Mariusz Koryszewski

 

Czy twórcy SF są inspiracją dla naukowców?