Ekologiczna pianka do opakowań - z grzybów i odpadów rolnicznych

W opakowaniach w Stanach zaczyna pojawiać się nowy materiał na opakowania, biologiczny, biodegradowalny, rosnący samodzielnie kompozyt odpadów rolniczych oraz grzybni, o nazwie Mycobond.

Technologia została stworzona przez dwóch studentów Rennselaer Polytechnic Institute, Gavina McIntyre i Ebena Bayera, którzy w celu wprowadzenia jej na rynek założyli firmę Ecovative Design. Cytując McIntyre'a:

Nie produkujemy materiałów, tylko je uprawiamy. Przekształcamy odpady rolne w produkt o wyższej wartości.

Biodegradowalny, ekologiczny materiał to interesująca sprawa, ale gdyby oparte o tę technologię ekologiczne opakowania (o nazwie EcoCradle) oraz ekologiczna izolacja do budynków (nazwana Greensulate i w przeciwieństwie do plastiku trudno palna) były droższe od zwyczajnej pianki poliuretanowej to trudno byłoby im wyprzeć ją z rynku. Na szczęście do jej wytworzenia trzeba tylko 1/8 energii potrzebnej do wytwarzania tradycyjnych pianek z tworzyw sztucznych (i 1/10 emisji gazów cieplarnianych), a wykorzystanie jako podstawowego surowca odpadów uniezależnia cenę opakowań od zmian cen ropy naftowej.

Ecovative pracuje teraz nad nową, energooszczędną metodą sterylizowania odpadów rolnych, co jest niezbędne aby umożliwić rozrost grzybni. McIntyre i Bayer planują zmienić stosowany wcześniej proces sterylizacji parą na dezynfekcję opartą o olejki cynamonu, tymianku, oregano i palczatki cytrynowej. Proces ten, zabijający wszelkie przetrwalniki, które mogłyby konkurować z grzybami stosowanymi w Mycobond powinien pozwolić na wytwarzanie produktów Ecovative na otwartym powietrzu, a nie tylko w sterylnych pomieszczeniach. Bayer i McIntyre mają nadzieję, że po udoskonaleniu nowego procesu dezynfekcji będzie możliwe dostarczenie klientom zestawu pozwalającego na hodowanie własnego materiału opakowań w magazynie, czy nawet w zaciszu domowym. Wstępna ocena nowego procesu sterylizacji sugeruje, że umożliwi on zmniejszenie energii potrzebnej do wytworzenia materiału do jednej czterdziestej energii potrzebnej do wytworzenia pianki polimerowej.

Ecovative już produkuje opakowania dla kilku korporacji z listy Fortune 500, a stworzenie gotowych do wykorzystania systemów do produkcji materiału jest planowane na 2013. Tak więc jeżeli dobrze pójdzie, za kilka lat być może opakowanie od nowo zakupionego komputera, telefonu czy innego gadżetu będzie można wyrzucić na kompost...

[via Science Daily]

Więcej o: