Wersja beta nowego Internet Explorera już wkrótce

Microsoft zapowiedział wypuszczenie bety nowej wersji swojej przeglądarki we wrześniu.

Przy tworzeniu wersji 9, producent koncentrował się na obsłudze standardów oraz bezpieczeństwie, czyli na obszarach, za które przeglądarka była zawsze najmocniej krytykowana. Nowa przeglądarka będzie obsługiwać HTML5 włącznie z elementami audio i video (co umożliwia osadzanie filmów i muzyki bez korzystania z flasha). Będzie także wspierał grafikę 2D korzystającą z bardzo oczekiwanego przez twórców stron elementu Canvas, oraz obsługiwał osadzone czcionki przy pomocy Web Open Font Format (WOFF).

Obsługiwane przez przeglądarkę kodeki video to własnościowy H.264 (wspierany głównie przez Apple i Microsoft), oraz otwarty WebM Google (który jednak będzie trzeba doinstalować samodzielnie). Nowy silnik skryptowy Chakra, korzystający z akceleracji sprzętowej, zrównuje wydajność nowego IE z Google Chrome, Operą i Safari.

Poprzednia wersja Internet Explorera, IE8 wyszła w marcu 2009, biorąc pod uwagę pierwszą betę jesienią, możemy się spodziewać że ostateczna wersja wyjdzie równo dwa lata po IE8. Do zainstalowania przeglądarki, niezbędny będzie Windows Vista SP2 lub Windows 7, Microsoft tłumaczy to brakiem w XP niezbędnych API DirectX, oraz funkcji bezpieczeństwa. Ci którzy nie chcą czekać na wersję beta, mogą pobrać wersję Preview stąd.

[via The Register]

Maciej Starzycki

Więcej o: