Apple chowa filmy oskarżające konkurentów o problemy z zasięgiem

Ze stron Apple opisujących anteny w iPhone, zniknęły filmy pokazujące, że inne telefony także mają problemy z zasięgiem.

Po pamiętnej konferencji prasowej, zajmującej się tematem problemów zasięgu w iPhonach, Apple umieścił na swoich stronach filmy pokazujące jak telefony innych producentów tracą zasięg, kiedy są trzymane w nieodpowiedni sposób. Filmy znajdowały się tutaj. W tej chwili możemy tam tylko obejrzeć w jaki sposób są testowane anteny w telefonach Apple.

Filmy można nadal znaleźć na kanadyjskiej wersji strony, oraz na oficjalnym kanale. Appla na YouTubie. Telefony które opisywał Apple to BlackBerry Bold 9700, HTC Droid Eris, Motorola Droid X, Nokia 97 Mini, Samsung Omnia II, a także iPhone 3GS i iPhone 4. Działanie firmy, polegające na udawaniu że gubienie zasięgu to problem wszystkich telefonów i przypadek iPhona nie jest odosobniony, wywołał ostrą reakcję Nokii i RIMa (producenta BlackBerry). Nokia opublikowała na swoim oficjalnym blogu notkę opisującą sposoby na które można trzymać ich telefony, RIM podał procent reklamacji wynikający z problemów z zasięgiem (dużo niższy niż w przypadku Apple).

Intrygujące, co skłoniło Apple do dyskretnego usunięcia informacji o problemach innych producentów. Przychodzi tutaj do głowy kilka potencjalnych powodów. Po pierwsze mogą to być działania wizerunkowe, twierdzenia jakoby problemy z zasięgiem dotyczyły wszystkich firm w tym samym stopniu, wywołały ostrą reakcję i osiągnęły przeciwny do zamierzonego rezultat. Inne możliwość to groźba procesu ze strony wskazanych konkurentów. Co nie byłoby powodem, kanadyjski Apple wydaje się tym nie przejmować.

[via TechCrunch]

Maciej Starzycki