Zjednoczone Emiraty Arabskie ograniczają BlackBerry

Smartfony kanadyjskiej firmy RIM, zostaną pozbawione możliwości korzystania z maili i innych usług internetowych.

Ta decyzja w praktyce oznacza usunięcie funkcji które są esencją tych biznesowych smartfonów. Pierwszy terminal BlackBerry, jak określane są te urządzenia przez samego producenta, został wyprodukowany w 1999 roku. Po raz pierwszy została w nim zastosowana technologia push email, w praktyce sprowadzająca się do otrzymywania e-maili w podobny sposób jak otrzymuje się SMSy.

RIM od początku skupiał się na odbiorcach biznesowych. BlackBerry oferuje ścisłą integrację z najpopularniejszymi serwerami poczty korporacyjnej, co w połączeniu z push e-mail pozwala posiadaczom BlackBerry na noszenie swojej skrzynki pocztowej i terminarza w kieszeni, ze świadomością że jest się nonstop połączonym. Oczywiście, te funkcjonalności nie robią już tak dużego wrażenia w dobie powszechnych smartfonów, nieprzerwanie podłączonych do internetu, ale przez większą część ostatnich 10 lat, RIM nie miał praktycznie żadnej konkurencji, a dane rynkowe sugerują, że dopiero pojawianie się Androida istotnie zagroziło jego pozycji.

Smartfony RIM oferują także wysokie bezpieczeństwo, w komunikacji pomiędzy terminalem, a serwerami właściciela, pośredniczą serwery firmy RIM, zaś wszystkie transmitowane dane są silnie zaszyfrowane. To właśnie jest powodem niechęci wielu rządów oraz agencji wywiadowczych do tej technologii - w praktyce uniemożliwia skuteczne monitorowanie tej komunikacji. Serwery RIM znajdują się w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji. Terminale ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich korzystają z serwera w Wielkiej Brytanii.

W zeszłym roku, jeden z dostawców telekomunikacyjnych, Etisalat, rozprowadzał wśród użytkowników aktualizację do BlackBerry, która w rzeczywistości była - jak poinformował RIM - aplikacją podsłuchującą. Widać jednak ten sposób poradzenia sobie z kanadyjskimi smartfonami, nie zakończył się sukcesem i władze Emiratów postanowiły podjąć drastyczniejsze kroki, starając się uzasadnić ograniczenie obawami przed terrorystami. Wyłączenie BlackBerry Messenger, Blackberry Email, and Blackberry Web browsing, oznacza w praktyce likwidację tej platformy.

Oprócz Emiratów zastrzeżenia wobec BlackBerry zgłaszały też Indie, żądając serwera proxy który pozwoliłby służbom monitorować ruch z terminali. Zastrzeżenia zgłaszało także rosyjskie FSB. Wygląda na to, że w ślady Emiratów może pójść także Arabia Saudyjska, Bahrajn i Kuwejt.

[via Al Jazeera]

Maciej Starzycki

Zdjęcie BlackBerry Bold 9700 czarny
BlackBerry Bold 9700 czarny
  • Rodzaj telefonu: Qwerty
  • Aparat cyfrowy: 3,2 Mpx
  • System operacyjny: BlackBerry 5
  • WiFi
2 opinie

Podstawowe informacje o BlackBerry Bold 9700 czarny

Przekątna ekranu 2,6 cala System operacyjny BlackBerry 5

Parametry techniczne

Pamięć wbudowana 256 MB Pamięć RAM 256 MB
Procesor Marvell PXA930 Częstotliwość procesora 624 MHz
Rozdzielczość ekranu 480 x 360 Rodzaj akumulatora Li-Ion
Pojemność akumulatora 1500 mAh Czytnik kart pamięci Tak

Funkcje

Aparat cyfrowy 3,2 Mpx Dodatkowa kamera Nie

Komunikacja

WiFi Tak GPS Tak, A-GPS
Sieć GSM 850, 900, 1800, 1900 LTE Nie
WCDMA 850, 1900, 2100

Parametry fizyczne

Wymiary 109 x 60 x 14,1 mm Waga 122 g