Cyberprzestrzeń jest jak Polska
Były dyrektor Centrali Wywiadu, NSA oraz CIA, stwierdził podczas swojej prezentacji na konferencji Black Hat, że cyberprzestrzeń jest jak wielka równina - w każdym aspekcie faworyzująca agresora.
Stworzyliście cyber świat, wyglądający jak północnoniemiecka równina, a potem narzekacie, że jesteście atakowani. W sieci wszyscy jesteśmy w sytuacji Polski, najeżdżani z zachodu w parzyste wieki, a w nieparzyste ze wschodu.
Dodał także:
Wszystkie cechy tego świata sprzyjają agresorom. Nie ma niczego co pomagałoby obrońcom. To jest coś co bardzo rzuca się w oczy, kiedy jest się żołnierzem.
Skomentował także nadużywanie określenia "cyber wojna", którym wiele osób chętnie określa dowolne ataki mające miejsce w sieci, nawet jeśli dochodzi tylko do kradzieży informacji. To zwykłe szpiegostwo, czyli coś, co kraje robią nieustannie.
Hayden mówił także o dodatkowej komplikacji, jaką jest fakt, że ataki mogą pochodzić z własnego terytorium, a często bardzo trudno określić, kto w zasadzie za nie odpowiada. To z kolei utrudnia, albo wręcz uniemożliwia kontratak.
Zakończył sugestią, że specjaliści odpowiedzialni za rozwój sieci powinni byli stworzyć więcej mechanizmów obronnych, wirtualne góry i rzeki, przywracając równowagę między atakiem, a obroną. Trzeba przyznać że analogia jest dość trafna, Internet u swojego zarania był co prawda budowany tak, aby nie było go łatwo unieszkodliwić, myślano tu jednak przede wszystkim o zagrożeniach wobec infrastruktury. Wewnątrz samej sieci, zakładano pierwotnie daleko idące zaufanie, to z kolei spowodowało że na etapie projektowania, nikt nie myślał o mechanizmach obronnych - chyba że miały chronić przed błędami. Niezależnie od późniejszych prób zaradzenia temu stanowi, nadal jest to źródłem słabości Internetu.
[via The Register]
Maciej Starzycki
-
Złe dane z porodówek w Polsce. Wyrwa demograficzna? Przeradza się w przepaść [WYKRES DNIA]
-
Rząd szuka pieniędzy? Przeniesie pieniądze Polaków z OFE i pobierze prowizję. "Perspektywa tygodnia"
-
COVID-19. Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Wirusolożka z Oxfordu: Ogromne efekty
-
Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych. Sprawdź, jak tego uniknąć
-
Bill Gates ostrzega przed bitcoinem. "Jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon, powinieneś uważać"
- Planeta X w Układzie Słonecznym jednak nie istnieje? Naukowcy nie potwierdzają. Ale nie chcą też zaprzeczać
- Poseł KO podliczył Jacka Kurskiego. Prezes TVP zarobił ponad 2,7 mln zł
- Niemcy. Zaskakujący efekt pandemii koronawirusa. Boom na akcje. "Sensacyjny rozwój"
- Nowe obostrzenia w Polsce. Co zmienia się od soboty 27 lutego?
- Pół miliona kobiet może stracić tysiące złotych z OFE. "Polski system emerytalny to skład porcelany i fajansu"