Robonauta poleci w kosmos
Koncepcja Robonauty, wyrosła z projektu robotycznego ramienia (tzw. Canadaarm 2) poruszającego się po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Służy ono jako alternatywa dla wyjść astronautów w przestrzeń. Obecny Robonauta powstał dzięki partnerstwu GM i NASA, zawartym w 2007 roku.
Jego pierwsza publiczna prezentacja miała miejsce w lutym 2010, może on unieść ok 20 kg, a każdy z jego palców (zaopatrzonych w czujniki dotyku) ok. 2 kg. Jego głowa jest zaopatrzona w podwójne kamery zapewniające trójwymiarową wizję. Łącznie robot posiada ponad 350 różnych czujników. Jego ręce są na tyle precyzyjne, że pozwalają na korzystanie ze wszystkich narzędzi używanych przez astronautów, NASA zademonstrowała nawet wysyłanie wiadomości z telefonu (na Twittera) w jego wykonaniu.
Jego głowa była wzorowana na rzymskim hełmie centuriona, stąd też bierze się upatrywane przez niektórych podobieństwo do hełmu Boby Fetta - którego projektanci czerpali z tego samego źródła. Cały robot sprawia podobno dość groźne wrażenie. Jak opisuje go jeden z inżynierów Boeinga przygotowujących go do podróży w kosmos:
Już od wejścia, R2 wygląda dokładnie tak jak robot wyglądać powinien. Poczynając od złotego wizjera na głowie, po grubość i szerokość jego ramion. Wygląda jak prosto z science-fiction, ale to twarda rzeczywistość.
Pierwotnie Robonauta nie był przeznaczony do lotu w kosmos, był to model czysto eksperymentalny, przeznaczony do testów na ziemi. Z czasem został jednak zmodyfikowany i przystosowany do wyniesienia w kosmos. Zostanie on dostarczony na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas misji promu kosmicznego Discovery w Listopadzie. Co ciekawe, testy wykazały że najlepsza pozycja transportowa jest identyczna jak w przypadku astronautów - plecami do ziemi. Rozważano nawet przypięcie go do wolnego fotela w promie kosmicznym, ale okazał się na to za ciężki.
W dobie automatycznych sond eksplorujących kosmos, humanoidalny robot-astronauta faktycznie wydaje się wyjęty żywcem z Science-Fiction. Życzymy mu powodzenia.
[via Space Daily]
Maciej Starzycki
-
Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Kluczowe progi dochodowe. Ile wynoszą w przypadku PIT za 2020 rok?
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
-
Minister Finansów z apelem do Polaków. "Wyciągajmy oszczędności i używajmy na konsumpcję i inwestycje"
-
Polska i Wielka Brytania po brexicie. Anna Clunes: ogromne szanse, szczególnie w dziedzinie handlu
-
Polskie górnictwo na skraju bankructwa. "Nie ma pieniędzy na czternastki ani marcowe wynagrodzenia"
- Niespełniona obietnica Andrzej Dudy. PiS zablokował 400 plus dla emerytowanych strażaków ochotników
- Amanda dotarła na Mierzeję Wiślaną. To pierwszy taki transport w historii. Tysiące ton kamieni
- Akcja #SzczepimySię. Rząd ostrzega przed fałszywymi profilami na Twitterze
- Google może "zbanować" Australię. Firma grozi wyłączeniem swoich usług. "Nie odpowiadamy na groźby"
- Przez "bestię ze Wschodu" wzrosły ceny prądu. Kiedy zobaczymy podwyżkę na rachunkach?