Panther 2.0 - SLI albo CrossFireX w laptopie

Firma Eurocom jako pierwsza zaproponowała w maju br. mobilne karty Nvidia GTX 480M. Teraz jako pierwsza wprowadza do sprzedaży laptopy z kartami Nvidia w układzie SLI oraz Radeony łączone poprzez CrossFireX.

Laptopy Panther 2.0 będą prawdziwymi potworami do profesjonalnych zastosowań: renderingu, animacji 3D, aplikacji CAD/CAM/CAE, obróbki obrazu, symulacji medycznych czy dowolnych zadań wymagających gigantycznej mocy obliczeniowej. Producent nie podał cen, ale te z pewnością będą poza zasięgiem normalnego klienta - wydajne karty graficzne przestały być już celem wyłącznie fanów gier wideo.

Popatrzmy na parametry: 17,3-calowy wyświetlacz 1920x1080 podświetlany LED, 4- lub 6-rdzeniowe procesory aż do Intel Core i7-980X lub Xeon 5600 (tak, to wersje desktopowe, zużywające do 130 W energii), miejsce na dwie karty graficzne do 100 W każda - w układzie SLI GFX 480M, w CrossFireX karty ATI Radeon HD 5870, albo po prostu układ Quadro do FX 5000M. W obudowie znajdzie się miejsce na cztery standardowe twarde dyski lub SSD, RAID 0, 1, 5, 10, do 24 GB pamięci RAM, porty USB (2.0 i 3.0), eSATA, HDMI, DVI i właściwie wszystkie inne, które mogą się przydać, czytnik dysków optycznych DVD lub Blu-ray. Stacja robocza lub niewielki serwer zamknięty w obudowie laptopa, niewiele cięższy niż 5 kg. Oczywiście, w tym przypadku nie ma sensu mówić o czasie pracy na baterii, bo służy ona tylko jako wbudowany UPS - ma utrzymać działanie urządzenia w sytuacji przełączania na inne źródło zasilania lub wystarczyć do bezpiecznego shutdownu.

[via Eurocom]

Tomasz Andruszkiewicz