Deska surfingowa z komputerem pokładowym

Bycie studentem inżynierii w Kalifornii zdecydowanie ma swoje plusy, a przynajmniej tak można pomyśleć patrząc na pracę grupy studentów z Uniwersytetu Kalifornii, San Diego.

W celu dokładnego zbadania zjawisk naukowych zachodzących podczas surfingu wyposażyli oni deskę w pokładowy komputer oraz czujniki rejestrujące ugięcia deski i przepływ wody pod deską. Zainstalowany w desce wodoszczelny mikrokontroler przekazuje bezprzewodowo do znajdującego się na brzegu laptopa dane uzyskane przez osiem czujników szybkości przepływu wody umieszczonych od dołu deski.

Urządzenie zostało wykonane i przetestowane w ramach pracy rocznej na jeden z kursów przez czterech studentów sponsorowanych przez doktoranta inżynierii strukturalnej, Benjamina Thompsona, który planuje już stworzyć nową, zminiaturyzowaną wersję urządzenia, którą będzie można schować wewnątrz deski. Thompson stara się naukowo ustalić, czy istnieje optymalny poziom elastyczności desek surfingowych pozwalający na maksymalizację efektywności i wyczucia deski, oraz czy poziom ten zależy od innych czynników takich jak stan morza czy doświadczenie surfera.

Oczywiście, projekt nie ma na celu wyłącznie surfowania na kalifornijskich plażach (dla dobra nauki), ale pogłębia on wiedzę z dość modnego ostatnio pola interakcji płynów ze strukturami. Według profesora inżynierii strukturalnej z UC San Diego, prof. Qiang Zhu, badanie interakcji płynów ze strukturami jest dość ważną dziedziną inżynierii z uwagi na ilość zastosowań na polu mechaniki, inżynierii lądowej i wodnej, przemysłu lotniczego i kosmonautycznego oraz inżynierii biologicznej. Postępy technik eksperymentalnych i obliczeniowych pozwalających na szczegółowe studiowanie tych interakcji z pewnością przyczyniły się do wzrostu popularności tego pola nauki, twierdzi Zhu.

[via Science Daily]

Leszek Karlik