LG chce produkować e-gazety z e-papieru

O kolorowym e-papierze mówi się już od lat, LG prezentuje na targach i wystawach kolejne prototypy, ale być może w końcu któryś z projektów dojrzał na tyle, aby wprowadzić go do masowej produkcji.

LG jest bardzo ważnym producentem wyświetlaczy - orócz własnych urządzeń dostarcza kolorowe ekrany dla iPadów oraz monochromatyczny e-papier do Kindle DX.  Jak donosi PC World, teraz planuje produkcję 9,7- i 19-calowych elastycznych i kolorowych paneli.

Z kolorowym e-papierem wiążą się trzy podstawowe problemy - zużycie energii większe niż w przypadku monochromatycznego, niezadowalające parametry techniczne odwzorowania kolorów czy szybkości odświeżania oraz - co chyba kluczowe - dużo wyższy koszt produkcji. Jeśli LG ma pomysł, jak je przezwyciężyć, może nas czekać przełom na rynku urządzeń mobilnych.

Elastyczne wyświetlacze to przyszłość i nie chodzi tylko o to, że będziemy mogli je składać czy zwijać. Nawet w urządzeniach o sztywnych obudowach znajdą zastosowanie, bo będą dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pierwszą próbę komercyjnego produktu z elastycznym ekranem podjęła firma Plastic Logic z QUE ProReader (czarno-białym), ale poniosła porażkę - czytnik był zbyt drogi i w rezultacie nie powstanie. To jednak, co nie udało się małej firmie, może zostać zrealizowane przez odpowiednio większą - LG.

Nie ukrywam, że chciałbym mieć 19-calowy, kolorowy i elastyczny czytnik. To już format gazety, a nie książkowej strony. Ważne jest również to, że dodanie koloru niweluje największą wadę obecnych na rynku rozwiązań e-papieru - nie potrzebujemy go na każdym kroku, ale obejrzenie kolorowych zdjęć ilustrujących artykuł prasowy czy czytanie komiksu w albumowym rozmiarze z pewnością ma swoją wartość.

[via PC World]

Tomasz Andruszkiewicz

Zdjęcie Amazon Kindle DX
Amazon Kindle DX
  • Przekątna ekranu: 9,7 cala
  • Pojemność: 4 GB
  • E-ink
  • USB
0 opinii

Podstawowe informacje o Amazon Kindle DX

Producent Amazon Przekątna ekranu 9,7 cala
Pojemność 4 GB E-ink Tak
USB Tak