Rzeczywistość rozszerzona Nokii zadebiutuje na Orange Warsaw Festival

28 sierpnia rozpocznie się dwudniowy warszawski festiwal muzyczny, podczas którego wystąpi wielu polskich i zagranicznych artystów cieszących się większą lub mniejsza sławą. Nas jednak najbardziej zainteresowała informacja, że tego samego dnia oficjalnie zadebiutuje w Polsce rzeczywistość rozszerzona spod znaku Ovi.

Jak wiadomo Ovi jest marką Nokii, jednego z głównych "graczy" na rynku telefonów komórkowych. Zaczynaliśmy się już powoli przyzwyczajać, że fiński koncern delikatnie odstaje od reszty producentów prześcigających się szerokością dotykowych ekranów i brakiem zasięgu nowoczesnych anten.

Tym bardziej ucieszyliśmy się, że Finowie próbują implementować rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality) w swoich telefonach. Przedstawiciele Nokii w Polsce stwierdzili, że nieśmiała próbka systemu zostanie zaprezentowana w trakcie festiwalu. Posłuży ona do oznaczenia ważnych punktów na terenie imprezy - toalet, punktu sprzedaży napojów, jedzenia, a także zakątków Orange i Nokii. Po pobraniu odpowiedniej aplikacji użytkownicy wybranych modeli telefonów będą mogli bez problemu odnaleźć żądane punkty, zerkając na teren festiwalu okiem kamery wbudowanej w telefon.

Rzeczywistość rozszerzona, to oczywiście znacznie szersze zagadnienie, niż tylko odnajdywanie budki z kaszanką z rusztu. Pełni kształtów rozwiązanie Nokii nabierać ma jednak dopiero z czasem. Prawdopodobnie producent udostępni innym podmiotom możliwość korzystania i dalszego współ-rozwijania swojej platformy. W ten sposób, w miejsce kilku aplikacji (jak w przypadku iPhone OS lub Androida) otrzymamy jedną, bezpłatną i z pewnej ręki.

Nie do wykluczenia jest też oczywiście i druga opcja, w której Nokia udostępnia kod źródłowy firmom zewnętrznym, które tworzą własne wersje AR, konkurując ze sobą jakością. Cokolwiek nastąpi, wydaje się, że właściciele telefonów Nokii mogą zacząć podnosić głowy.

 

Łukasz Cichy

Więcej o: