Dysk SSD o pojemności 200 GB zamknięty w kości RAMu

Technologia SSD jest jeszcze na tyle droga w implementacji, że wciąż niewielu zwyczajnych użytkowników domowych komputerów na nią stać. Wszyscy jednak z zapartym tchem obserwują jak zmienia się ten przyszłościowy - oferujący znacznie wyższą prędkość transferu - format. Niedawno firma Viking Modular zaprezentowała dość niestandardowy dysk SSD, zamknięty w kości DDR3.

Dyski SSD i tak mają znacznie mniejsze rozmiary niż zwykłe HDD. Z reguły jednak dostępne są w postaci mniej lub bardziej zbliżonej do standardu 2,5 cala. Propozycja Viking Modular to kreatywne i innowacyjne podejście do i tak rewolucyjnego tematu.

Dysk zbudowany na kości DDR3 (240-pin), zwany przez producenta SATA-DIMM wpina się w złącze... jakżeby inaczej - RAMu. Nie jest on jednak w pełni obsługiwany przez ten port, dlatego należy podłączyć jeszcze odpowiedni kabel SATA. W ten sposób otrzymujemy niewielkich rozmiarów, super-szybki dysk (260MB/s), wpinany bezpośrednio w płytę główną.

Stąd już tylko krok do zastosowania podobnego rozwiązania w ultra-cienkich komputerach lub montowanie w zwykłych blaszakach nieco tańszych i jeszcze bardziej kompaktowych dysków SSD, zintegrowanych z płytą główną i wyposażonych w sprzętowe, 128-bitowe szyfrowanie.

Póki co, dyski SATA-DIMM występować będą w wersji 50, 100 lub 200 GB. Powinno wystarczyć, żeby zainstalować system i inne elementy, wymagające szybkiego transferu.

Rozwiązanie Viking Modular wydaje sie na tyle wygodne i praktyczne, że z nadzieją wypatrujemy kolejnej generacji płyt głównych z portami DDR/SATA. Takimi, w które będziemy mogli wpiąć albo kość RAM, albo dysk SSD. To dopiero przyszłość.

 

[via Gizmag]

Łukasz Cichy

Więcej o: