Wizjoner Microsoftu - Ray Ozzie - odchodzi ze stanowiska

Szef Microsoftu Steve Ballmer oznajmił wczoraj w oficjalnym mailu, że Ray Ozzie, wizjoner i legenda koncernu, odchodzi ze swojego stanowiska, a w dalszej perspektywie opuści także Microsoft.

Ray Ozzie zastąpił Billa Gatesa na stanowisku Chief Software Architect (głównego programisty), zajmował się szeroko rozumianą rozrywką konsumencką, rozwojem chmury oraz rozwojem i integracją usług społecznościowych z chmurą.

Ozzie uważany jest w kręgu specjalistów technologicznych za wizjonera, który sprawił, że  Microsoft zajął się przetwarzaniem w chmurze. Jego ostatnim projektem jest grupa FUSE Labs, która zajmowała się chmura w kontekście społecznościowym. Ozzie uważał, że właśnie w tym kierunku będzie rozwijać się przyszłość usług, stąd z FUSE Labs wyszły takie produkty, jak serwis Docs.com (integrujący pakiet Office z Facebookiem, ostatnio zaktualizowany o obsługę PDF-ów), Spindex (agregator wiadomości z serwisów społecznościowych lub społeczna wyszukiwarka) czy przeszukiwanie zasobów Twittera przez wyszukwarkę Bing.

Jak wynika z oficjalnych informacji, teraz Ray Ozzie zajmować się będzie rozwijaniem innych usług Microsoftu - Xboksa oraz Windows Phone 7. Nie wiadomo natomiast, czym zajmie się po opuszczeniu koncernu.

Joanna Sosnowska