Nastoletni gang złodziei danych osobowych rozbity

Trzech nastolatków z województwa lubelskiego zajmowało się wyłudzaniem danych osobowych i włamywaniem do kont na Naszej-Klasie. Sprawą zajęła się policja.

Chłopcy, w wieku 14, 16 i 17 lat, stworzyli specjalną stronę, która oferowała darmowe Eurogąbki, wirtualną walutę funkcjonującą na Naszej-Klasie, w zamian za podanie hasła do konta. Na oszustwo dało się nabrać kilkaset osób. Jak ustaliła policja, nieumyślnie przekazane przez internautów dane były przez sprawców gromadzone, a następnie logowali się oni na konta swoich ofiar i przejmowali nad nimi kontrole.

Policja zajęła komputery nastolatków, dwoma młodszymi zajmie się sąd rodzinny, najstarszemu grozi postawienie zarzutu za "nieuprawnione niszczenie, uszkadzanie, usuwanie, zmienianie lub utrudnianie dostępu do danych informatycznych lub zakłócanie ich automatycznego przetwarzania", co może się wiązać z trzema latami więzienia.

Akcja została przeprowadzana we współpracy z działem bezpieczeństwa N-K.pl, jednakże to nie jedyne przedsięwzięcie grupy - następna strona miała "imitować promocję w zakresie popularnej usługi, jaką jest udostępniania gier w Internecie" i wyłudzać dane od kolejnych osób.

Źródło: Tech.wp.pl, KWP Lublin

Konrad Hildebrand