Nowości od Apple - nowe MacBooki i Mac OS 10 Lion

Apple zaprezentował dziś swoje nowe produkty - 11 wersję pakietu iLife, Mac OS 10 - Lion, nowe MacBooki Air, oraz możliwość przeprowadzania rozmów wideo (FaceTime) z komputera na iPhone'a lub iPoda.

Najważniejszą zaprezentowaną dziś nowością jest zapowiedź nowej wersji systemu operacyjnego - Mac OS 10 Lion, oraz nowych komputerów MacBook Air. Samo wydarzenie zatytułowane zostało "Back to the Mac", a Steve Jobs we właściwym sobie stylu wyjaśnił, czym ma charakteryzować się kolejna wersja systemu.

Mac OS 10.7 Lion, czyli AppStore się rozszerza

Lion - nowa wersja Mac OS X

Nowy system operacyjny Apple będzie miał dużo wspólnego z iOS, znanym z urządzeń mobilnych. Oprócz tego, że obsługuje multitouch (gesty na powierzchni Magic Mouse oraz Magic Trackpad), to przede wszystkim na Mac OS Lion można będzie instalować aplikacje ze sklepu z aplikacjami AppStore. To bardzo ważna wiadomość - zarówno dla deweloperów, którzy będą mogli pisać aplikacje na nową platformę, jak i dla nas, użytkowników - można będzie pobierać programy w sposób jaki znamy na przykład z iPhone'a. AppStore na Maka pojawi się za półtora miesiąca (jeszcze na Snow Leopardzie), a aplikacje można będzie zgłaszać od listopada. Sam Mac OS 10.7 zadebiutuje latem 2011.

Tak silne połączenie elementów mobilnego systemu operacyjnego (iOS) z Mac OS wskazuje na fakt, jak ważna jest dla Apple architektura oparta o aplikacje z AppStore. Urządzenia mobilne są przecież głównym źródłem dochodu dla firmy, a znaczną ich część generuje właśnie sklep z aplikacjami. Wprowadzenie ich dodatkowo na komputery Apple sprawia, że AppStore zaczyna znajdować się w centrum wszechświata Apple. Kto wie, może w takim właśnie kierunku będzie szło oprogramowanie komputerowe - w końcu wkrótce ma pojawić się Chrome OS Google'a, który także będzie posiadał własny sklep z aplikacjami.

Dwa nowe MacBooki Air

Nowe MacBooki Air

MacBook Air ma teraz dwie nowe postaci - 13,3" oraz 11,6". Wewnątrz znajdziemy procesor Intel Core 2 Duo, kartę graficzną NVIDIA GeForce 320m oraz dysk SSD (wykorzystywany także w iPadzie). Nie uwzględniono w nich natomiast dysku optycznego. Kosztować będą od 999 dolarów (wersja 11-calowa z 64GB pamięci) do 1599 dolarów (wersja 13-calowa). Więcej o samych komputerach przeczytasz tu.

Nowe MacBooki Air

Oba urządzenia są bardzo cienkie (17 mm w najgrubszym miejscu, niecałe 3 mm w najcieńszym) oraz lekkie (1,3 kg w większej wersji i 1 kg w mniejszej).

FaceTime na Maka


Jak zwykle podczas konferencji Apple prezes firmy przedstawił kilka liczb. Jedną z nich jest 19 milionów - tyle osób korzysta podobno z FaceTime na iPhone'ach oraz iPodach. Koncern postanowił więc powiększyć liczbę użytkowników tej aplikacji i umożliwił wideopołączenia z iPhone'a/iPoda na Maka (i na odwrót). Aplikacja jest już do pobrania, "waży" 452 13 MB. Więcej o FaceTime na Maka znajdziecie tu.

Joanna Sosnowska