Nowy Macbook Air

Zaprezentowana dziś na konferencji "Back to the Mac" rodzina notebooków Air składa się z dwóch urządzeń, o przekątnej ekranu 13,3 i 11,6 cala.

Mają zapewniać jeszcze dłuższą pracę na bateriach oraz szybsze wznawianie pracy, podobnie jak iPad, dzięki zastosowaniu wyłącznie dysków SSD. Apple postanowiło w najbardziej przenośnych notebookach zrezygnować w ogóle z napędów mechanicznych - w poprzedniej wersji Air odszedł napęd optyczny, teraz w jego ślady poszły mechaniczne dyski twarde. Zastosowanie dysków SSD ma zapewnić większą szybkość dostępu i niezawodność w połączeniu z mniejszą wagą i rozmiarem. A jako że macbooki i tak nie mają być serwisowalne przez użytkownika to niemożliwość wymiany dysku twardego raczej jest postrzegana jako kolejny plus niż minus.

Air ma zarówno korpus jak i pokrywę ekranu wykonane z aluminium w technologii unibody, co ma zapewniać większą solidność i mniejszą ilość ruchomych części (poprzedni model Air miał tylko korpus unibody). Wbudowany w laptopa webcam jest nazwany "kamerą Facetime", żeby zwrócić uwagę na wprowadzoną przez Apple aplikację do Facetime, Steve Jobs chwali się również tym, że większość korpusu Aira zajęte jest przez baterie. Nie jestem specjalnie zaskoczony tym, jak wygląda przekrój przez korpus Aira, w końcu jeżeli ma kształt zwężający się w stronę użytkownika, to tak naprawdę w miejscu, gdzie umieszczone są bateria objętość korpusu jest dość niewielka i baterie muszą być mocno spłaszczone. Tym niemniej, wynik 7 godzin pracy z włączonym wifi dla dużego i 5 godzin pracy dla małego Aira nie jest najgorszy w dziedzinie ultraportabli. Nie powala również na kolana, no ale czymś trzeba zapłacić za korpus, przy pomocy którego można ciąć ciasto.

Właśnie, wifi. Nowy Air uparcie nie ma portu Ethernetowego, chociaż ilość portów USB wzrosła o 100% - z jednego do dwóch. No ale tego się należało spodziewać. Tradycjonaliści zawsze mogą zamówić opcjonalny adapter USB - Ethernet.

Pozostałe parametry są dość standardowe - procesor Intel Core 2 Duo, karta graficzna nVidia GeForce 320M, 2 GB pamięci operacyjnej (z opcją powiększenia do 4 GB) oraz dysk SSD 64 GB lub 128 GB dla mniejszego Aira i 128 GB lub 256 GB dla większego, system operacyjny Mac OS X Snow Leopard i iLife w najnowsze wersji '11. Waga to, odpowiednio, 1,05 i 1,3 kg.

[na podstawie informacji prasowych Apple]

Leszek Karlik