Facetime na Mac OS X

Na zakończonej właśnie prezentacji "Back To The Mac? firma Apple zaprezentowała program umożliwiający połączenia video pomiędzy Macbookami a iPhone'ami wyposażonymi w funkcję FaceTime.

FaceTime to dziwny produkt, rozmowy video są już dostępne w lepszych telefonach 3G, ale wraz z pojawieniem się iPhone 4 firma Apple stworzyła swój osobny system wideorozmów.

FaceTime nie jest zgodne ani z wideorozmowami 3G, ani nie działa nawet kiedy iPhone nie ma zasięgu WiFi, więc nie stanowi Apple'owskiej realizacji idei wideotelefonu. To też jest jego podstawowa wada - wideorozmów potrzebuję kiedy nie mam WiFi.

Tej wady firma dalej nie usunęła (prawdopodobnie u jej źródła jest niechęć firmy telekomunikacyjnej AT&T do doinwestowania swojej sieci 3G, tak aby wytrzymywała ona większe obciążenie), ale na razie znika druga z wad: Apple wystawiło już do pobrania testową wersję klienta FaceTime na Maca. Za pomocą swojego AppleID i książki adresowej można łączyć się pomiędzy iPhone'ami 4, iPodami Touch i Macbookami z systemem Snow Leopard.

Janusz A. Urbanowicz