Pierwsze tak uniwersalne okulary 3D?

Skala destandaryzacji oglądania materiałów wideo w trzech wymiarach zaczyna przybierać epicką już formę. Mając w domu telewizor 3D, rzutnik 3D i komputer wyświetlający 3D można być niemal pewnym, że trzeba też będzie mieć trzy pary okularów, a każde kolejne urządzenie to konieczność dokupienia jeszcze jednej.

Z niecierpliwością czekamy na dzień, kiedy na sklepowych półkach dostępne będą materiały wideo w 3D nie wymagające w ogóle użycia jakichkolwiek dodatkowych gadżetów. Póki jednak mała na to szansa możemy się w swoich marzeniach ograniczyć do wizji jednej pary okularów, która jest w stanie "obsłużyć" wszystkie urządzenia wyświetlające 3D.

Niestety, chyba i ten wymóg nie łatwo spełnić. Firma XpanD zaprezentowała niedawno swoje uniwersalne aktywne okulary, synchronizowane za pomocą podczerwieni. W ramach rzeczonej "uniwersalności" są one kompatybilne z większością dostępnych na rynku telewizorów. X103 posiadają wbudowaną baterię oraz "inteligenetny system zarządzania energią", który wyłącza urządzenie kiedy nie jest używane. Największa chyba zaletą okularów XpanD X103 jest dość wysoka rozdzielczość, sięgająca poziomu FullHD na każde oko.

W przedsprzedaży, w serwisie Amazon, XpanD X103 dostępne są za około 110 dolarów netto.

 

[via Xpand]

Łukasz Cichy