Bezokularowe ekrany 3D w laptopach szybciej niż myślisz

Póki co mamiono nas mglistą wizją smartfonów zdolnych wyświetlać obraz 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów. Firma AU Optronics Corp. poszła jednak o krok dalej i zaprezentowała dwa panele LCD, wyświetlające stereoskopowy obraz 3D za pomocą matryc o przekątnych odpowiednio 15,6 (FullHD) oraz 10,1 cali (WXGA), czyli w sam raz do laptopów i tabletów.

Jedno jest pewne - nasze dzieci będą z szacunkiem, właściwym archeologom, zapytywać nas o okulary do oglądania obrazów 3D. Zwłaszcza, że AUO wyprodukowało ekrany, które ponoć nadają się do montowania w takich urządzeniach jak laptopy i tablety. I nie chodzi wyłącznie o odpowiednie mocowania i końcówki kabli. Rzecz jest dużo poważniejsza, bo jeśli wierzyć producentowi ekran rzeczywiście działa i to znacznie lepiej niż inne dostępne konstrukcje.

AUO wykorzystał w swoim projekcie specjalne soczewkowate matryce (działające na zasadzie przeplotu), oraz technologię SuperD Tracking System, która dodatkowo poprawia jakość efektu 3D. Problem polega na tym, że zastosowanie tego ostatniego w zasadzie wyklucza otrzymanie "zjadliwych" obrazów 3D dla więcej niż jednego widza. Z pewnością i tę wadę da się jednak jakoś obejść.

Skoro bezokularowe ekrany 3D już są, czekamy na ich zapowiedzianą masową implementację w laptopach w trzecim kwartale 2011 roku. Niestety, producent nie podał informacji o ile zastosowanie jego paneli zwiększy koszt maszyn.

 

[via AU Optronics Corp.; 3D Display]

Łukasz Cichy