Podgląd wyglądu strony w Google - czy to nowa metoda na walkę ze spamem?

Google uruchamia dzisiaj podgląd strony w wynikach wyszukiwania. Bardzo możliwe, że przyczyni się to do szybszego odnajdywania przez nas żądanej informacji, a przede wszystkim - może okazać się skuteczną bronią w walce ze spamem.

Na liście wyników wyszukiwania w Google pojawiać się będzie od dzisiaj nowa ikona - obok tytułu strony znajduje się już gwiazdka, a teraz dołączy do niej znak lupy. Po kliknięciu na szkło powiększające obok wyświetlony zostanie podgląd strony, ukrytej pod tym adresem. Co ważne, wyszukiwarka wyeksponuje fragment witryny, na którym znajduje się poszukiwana przez nas fraza. Co ważne - podgląd stron dostępny będzie od razu także w Polsce.

Jak to działa?

Google wprowadza podgląd strony w wynikach wyszukiwania

Roboty Google cały czas indeksują sieć, przez co na serwerach koncernu zapisywana jest kopia każdej przemierzonej przez nie strony internetowej. To właśnie zapis takiej kopii jest nam prezentowany, gdy klikniemy na podgląd wyników strony.

Nowa funkcja może się przydać zwłaszcza, jeśli poszukujemy konkretnego zdjęcia, tabeli lub wykresu. Wówczas nie musimy otwierać wszystkich stron z wynikami wyszukiwania, lecz wystarczy "podejrzeć" ich treść jeszcze z poziomu wyszukiwarki. Podgląd strony może też okazać się przydatny dla osób, które korzystają z wolniejszych łącz internetowych.

Rozmawialiśmy wczoraj z Jeremym Silberem, managerem Google ds. interfejsu wyszukiwarki na temat wprowadzanej właśnie nowej funkcji. Ważną informacją, którą nam przekazał jest wiadomość, że podgląd stron będzie najprawdopodobniej wkrótce wprowadzany na urządzenia mobilne. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Google Instant, który najpierw wprowadzony został na komputery "stacjonarne", a dopiero później na urządzenia mobilne.

Google wprowadza podgląd strony w wynikach wyszukiwania

Lepsza walka ze spamem?


Do czego jeszcze może przydać się nowa funkcja Google? Do lepszej eliminacji spamu. Chyba wszyscy doznaliśmy sytuacji, w której szukaliśmy jakiejś ważnej informacji, a wyszukiwarka zwracała nam wyniki będące stronami śmieciowymi, całkowicie nie związanymi z zapytaniem. Podgląd strony będzie mógł zapobiec klikaniu w strony nie związane z naszym zapytaniem.

Joanna Sosnowska