Rewolucja Apple kończy Hard Day's Night

Jednym z najbardziej znanych wykonawców jakich brakowało w katalogu Apple'owskiego iTunes Music Store, byli The Beatles. Zapowiedziana na dzisiaj rewolucja w iTunes to zmieniła.

Brak w iTunes Store muzyki Czterech z Liverpoolu spowodowany był konfliktem o nazwę firmy, bowiem ich interesy od dawna reprezentuje spółka Apple Corps. Spór ciągnął się od 1978 w którym Apple Corps pozwało Apple Computers o naruszenie znaku handlowego i wygrało, aż do 2007 w którym firma Steve Jobsa odkupiła od Beatlesów prawa do znaku handlowego, sumy nie podano, plotki mówią o pół miliarda dolarów. Jednak to nie wystarczyło do wprowadzenia muzyki Bitlesów do katalogu iTunes, to stało się dopiero dzisiaj. Teraz za 150 dolarów można kupić cyfrowe wersje wszystkiego, co The Beatles kiedykolwiek wydali.

Dla nas jednak nie jest to szczególnie radosna wiadomość. Polska według klasyfikacji Apple dalej należy do rynku CEMEA (Central Europe, Middle East & Africa) czyli jest klientem trzeciej kategorii, w którego nie warto inwestować. A dogadanie się z polskimi wytwórniami o wprowadzeniu muzyki do polskiego iTunes Store to spora inwestycja.

Można wprawdzie rozmaitymi sztuczkami założyć sobie w iTMS konto i zasilać je kupowanymi na aukcjach internetowych zdrapkami, ale nawet taki dostęp będzie miał jedną wadę, przynajmniej dla mnie.

Nawet w amerykańskim sklepie iTunes Music Store dalej nie ma AC/DC.

[na podstawie apple.com i Wikipedii]

Janusz A. Urbanowicz