KPMG telewizyjny sygnał analogowy w Polsce do 2015 roku
To, że Polska jest daleko w tyle na większości list pokazujących progres cywilizacyjny, to nie nowina. Ostatni raport analityków z KPMG pokazuje, że analogowy sygnał telewizji będziemy nadawać do 2015 roku.
Naziemna Telewizja Cyfrowa (NTC) to metoda transmisji sygnału telewizyjnego, za pomocą naziemnych nadajników, która dzięki kompresji (mpeg-2 i mpeg-4) umożliwia wysyłanie cztery do szesnastu razy więcej kanałów telewizyjnych niż w przypadku sygnału analogowego, przy wykorzystaniu podobnego pasma. Proces wprowadzania NTC w Polsce trwa już bardzo długo. Plan jest taki: Komisja Europejska chce, żeby w 2012 roku nie było telewizji nadającej sygnał analogowy, my zaś ze względu na "ważniejsze" sprawy nadal nie możemy się doczekać ustawy cyfryzacyjnej. Resort Infrastruktury przygotował jakiś czas temu projekt, jednak został on odrzucony przez nadawców i organizacje branżowe, co za tym idzie; nie trafił pod obrady. Z raportu KPGM wynika, że jedynym krajem, który nie rozpocznie nadawania cyfrowej telewizji naziemnej, w 2011 roku, będzie Rumunia. Polska, co prawda, nadaje już sygnał cyfrowy, ale polski harmonogram, który podobno jest realizowany według planu ma znaczne opóźnienie, tj. po 2012 będziemy nadal emitować sygnał analogowy. Ponadto jest duża szansa, że będziemy ostatnimi, którzy ten sygnał wyłączą. Naziemna telewizja cyfrowa jest próbą wprowadzenia zaawansowanej technologii do wszystkich, przede wszystkim najbiedniejszych, rejonów Polski - za jej wprowadzeniem stoi państwowe dofinansowanie.
W wyniku negocjacji z KRRiT i Urzędem Komunikacji Elektronicznej, a raczej prób zaradzenia sytuacji na polskim rynku Cyfrowej Telewizji Naziemnej, TVP, Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls rozpoczęły korzystanie z cyfrowych nadajników naziemnych z rocznym opóźnieniem. Nasza świadomość, według raportu KPMG, na temat NTC jest nikła. W skrócie Naziemna Telewizja Cyfrowa to: rozwiązanie dające cyfrową jakość podstawowym kanałom, skierowane do ludzi, którzy nie chcą kupować telewizji satelitarnej, czy dodatkowo płacić za tzw. kablówkę. W niektórych rejonach Polski są już nadajniki DVB-T, ale kampanii informacyjnej na temat korzystania z nich nie ma. Jak na razie największą popularnością cieszą się platformy cyfrowe, satelitarne i kablówki, które przeszły na DVB-C.
Jeżeli jesteście zainteresowani dodatkowymi informacjami, to więcej szczegółów znajdziecie tu: FAQ naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce i tu: UKE NTC
źródło: KPMG
Jarosław Senator
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Największa sieć handlowa Polsce zapowiada rewolucję. Aplikacja zastąpi popularną kartę Moja Biedronka
-
Promocje na Dzień Kobiet. Biedronka, Lidl i Rossmann ze specjalnymi ofertami
-
Lidl, Aldi i nie tylko. Niemcy rzucili się do sklepów po domowe testy na koronawirusa. Ogromny popyt
-
Brzozów. Dwa wilki, które miały zbliżyć się do pilarzy, zostały odstrzelone
- Olivier Dassault, francuski miliarder i polityk, zginął w katastrofie helikoptera. Macron: Wielka strata
- Koronawirus w Polsce. Michał Rogalski dla Gazeta.pl: Epidemia traci impet, szczyt jest na horyzoncie
- Najstarszy znany dziki ptak wydał na świat potomstwo. Wisdom ma już 70 lat
- Jedna z najstarszych w Polsce chińskich restauracji zamknie się na stałe. Przez koronawirusowy lockdown
- Wybuch Etny widać na zdjęciach z kosmosu. Fotografie pokazują też spływającą lawę