4chan nabija się z Wikipedii

Od jakiegoś czasu Wikipedia wyświetla banner ze zdjęciem Jimmy'ego Walesa osobiście apelującego o datki na rzecz wolnej encyklopedii. 4chan, siedlisko internetowej rozpusty, odpowiedział własnym bannerem.

Wikipedia i 4chan to dwie przeciwne strony internetowej kultury. Wolna encyklopedia stawia na gromadzenie wiedzy, współpracę wielu użytkowników i traktuje internet jak poważną sprawę (ang. serious business). 4chan, tablica z obrazkami, służy anonimowemu korzystaniu z ulotnej rozrywki, zgodnie z zasadą, że internet służy podśmiechujkom (ang. lulz). Toteż kiedy Wikipedia zamieściła banner, z którego na użytkownika świdrującym wzrokiem kotka zbierającego na przeszczep nerki patrzy Jimmy Wales (założyciel wolnej encyklopedii), 4chan odpowiedział własnym bannerem i osobistym apelem Christophera Poole'a znanego jako moot.

4chan prosi o wsparcie

Kliknięcie w rzeczony banner przekierowuje użytkownika do zdjęcia zatytułowanego ten cholerny kot, co jest nawiązaniem do internetowego memu jeśli jeszcze raz zobaczę tego cholernego kota!, oznaczającego zirytowanie nadmiernie przesyłanym obrazkiem (w oryginale - kota patrzącego zza słupa). W tym wypadku - zdjęciem Jimmy'ego Walesa, którego chyba wszyscy już mamy powyżej uszu.

Michał R. Wiśniewski (mrw.blox.pl)