Supersoczewka pozwoli widzieć dźwiękiem

Sklejając superklejem 1600 rurek wykonanych z brązu, amerykańscy i hiszpańscy naukowcy stworzyli soczewkę pozwalającą budować obraz z odbitych fal dźwiękowych.

Przełom polega na nagięciu praw fizyki - klasyczne reguły mówią, że nie można "obejrzeć? obiektu, którego rozmiary porównywalne są z długością używanej fali. Dzięki wykorzystaniu koncepcji metamateriałów (materiałów, których własności fizyczne zależą od ich makroskopowej budowy), udało się tę zasadę nagiąć i stworzyć dźwiękową soczewkę, która potrafi zebrać dźwiękowy obraz metalowej płytki "oświetlonej" dźwiękiem o częstotliwości 2kHz (długość fali około 15cm).

Zespołowi z hiszpańskiego Universidad Autonoma De Madrid i kalifornijskiego uniwersytetu w Berkely udało się wykorzystać supersoczewkę do stworzenia obrazów obiektów nawet 50 razy mniejszych niż wykorzystywana długość fali.

Nowy metamateriał może znaleźć zastosowanie w obrazowaniu medycznym, czy w podwodnych czujnikach, np do wykrywania okrętów podwodnych - prace były finansowane przez amerykańskie Biuro Badań Marynarki Wojennej, oraz hiszpańskie Ministerstwo Nauki.

 

[Na podstawie prerpintu nature physics, UC Berkeley News, za Ars Technica]

Janusz A, Urbanowicz

 

Więcej o: