Jolibook - netbook z "chmurowym" systemem operacyjnym

Jolobook to netbook z systemem Jolicloud. Oznacza to, że działać będzie wyłącznie podłączoy do Internetu.

Jolicloud to system operacyjny stworzony z myślą specjalnie o netbookach. Te małe komputery z założenia mają służyć do korzystania z Sieci i wykonywania prostych prac biurowych. Znajduje się w nich więc przeważnie procesor Intel Atom, który - powiedzmy sobie szczerze - nie jest najbardziej wydajnym procesorem na rynku. Zmienia się to trochę w połączeniu z Jolicloud. System jest lekki, szybki i sprawny, działa wyłącznie "w chmurze". Teraz na rynku pojawia się netbook Jolibook z domyślnie preinstalowanym systemem Jolicloud.

Wewnątrz urządzenia znajdziemy dwurdzeniowy procesor Intel Atom N550 oraz dysk twardy o pojemności 250 GB, 10,1-calowy ekran. Wszystko to za cenę 443 dolarów.

Netbook wydaje się być ciekawą alternatywą dla komputerów z Windows 7 Starter. Ale trzeba pamiętać, że choć sam system jest wyjątkowo dostosowany do możliwości netbooków, to jest też darmowy. Serwis Engadget, który już przetestował urządzenie twierdzi, że może bardziej rozsądną alternatywą jest kupienie innego netbooka i po prostu zainstalowanie na nim Jolicloud. Albo zaczekanie na komputer z Chrome OS, którego ostateczna wersja ma być zaprezentowana jeszcze w tym roku.

Joanna Sosnowska