Trzy razy Windows: Siódemka przegoniła Vistę, ale nadal w ogonku za XP-kiem

Choć w rankingu najbardziej popularnych systemów operacyjnych w Polsce nastąpiła realna zmiana pokoleniowa, a po ponad roku od wejścia na rynek Windows 7 prześcignął Vistę... Mimo tych wszystkich rewelacji na szczycie nadal znajduje się system z dopiskiem XP.

Z badania Gemiusa wynika, że Windows Vista, z wynikiem 16,87% znajduje się na trzecim miejscu pierwszej trójki najpopularniejszych systemów operacyjnych. Windows 7 wskoczył na drugie, z rezultatem 17,26%. Na pierwszym, od niewiadomo ilu lat, miejscu, choć jego wynik wciąż powoli spada (aktualnie 63,35), znajduje się Windows XP. Na resztę OS'ów przypada już tylko 2,52%.

Znamy liczby co to jednak oznacza? Mniej więcej tyle, że choć jego popularność systematycznie spada, w Polsce nadal najpopularniejszym systemem operacyjnym jest produkt wydany przez Microsoft pod koniec 2001 roku (z łatką z 2008 roku). To przynajmniej 8 lat temu.

I dzieje się to mimo iż 13 lipca 2010 roku producent oficjalnie wstrzymał wsparcie dla systemu z łatką numer 2. Ostatni, wydany w 2008 roku ServicePack 3 ma być natomiast utrzymywany jeszcze do kwietnia 2014 roku, a więc być może dożyje jeszcze do premiery systemu Windows 8. Jest też zatem szansa, choć niewielka, że do tego czasu XP utrzyma się na prowadzeniu wśród systemów operacyjnych. Fakt to jednak niezaprzeczalny, że w największym stopniu traci procentową popularność na rzecz "siódemki".

Ciężko jednak stwierdzić, czy użytkownicy dokonują wyboru świadomie. Windows 7 jest bowiem systemem operacyjnym, który znajdziemy w niemal każdym nowym komputerze. Często bez możliwiości wyboru. Nawet w tych mniej wydajnych, ale zyskujących coraz większą popularność - netbookach.

Zapraszamy do ankiety poniżej.

 

[za Microsoft]

Łukasz Cichy

 

Zobacz jeszcze: 15 lat Windowsa na 10 obrazkach

Jakiego systemu operacyjnego używacie w swoich komputerach?