HondaJet HA-420 - najnowocześniejszy na świecie lekki samolot pasażerski

20 grudnia 2010 roku, okrzyknięty najnowocześniejszym lekkim samolotem pasażerskim, HA-420 HondaJet zakończył swój dziewiczy lot. 51 minut w powietrzu i perfekcyjne lądowanie na lotnisku w Greensboro w USA.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to silniki samolotu, zamocowane na wysięgnikach nad skrzydłami. To jednak nie koniec niespodzianek. Szacuje się, że samolot może wzbić się na wysokość ponad 13 tysięcy metrów, wznosząc się 1216 metrów na minutę. Jego zasięg obliczono na prawie 2600 kilometrów, zaś maksymalna bezpieczna prędkość osiągalna na pułapie kursowym sięga nawet 778 km/h.

Według założeń HA-420 może zabrać na pokład dwie osoby obsługi i od 5 do 6 pasażerów. Maksymalny udźwig to ponad 4 tony. Wszystko przy wysokości samolotu rzędu 4 metrów, długości 12,7 i rozpiętości skrzydeł wynoszącej 12,15 metrów.

Michimasa Fujino, prezes i dyrektor zarządzający Honda Aircraft Company powiedział po udanym locie:

Wstępna analiza danych przebiegu lotu dodały nam otuchy, wyniki zgadzają się bowiem z naszymi oczekiwaniami. Będziemy kontynuować projekt a wszystkie nasze siły skoncentrujemy aby dostarczyć naszym klientom najbardziej zaawansowany na świecie lekki samolot dla biznesu

Czas najwyższy. Honda rozpoczęła tworzenia odrzutowca jeszcze w 1997 roku. Sześć lat później w powietrze wzbił się pierwszy prototyp, a 2007 roku producent zaprezentował projekt wnętrza i zaczął testować parametry. Wynika z nich, że HondaJet jest najszybszym i jednocześnie najbardziej paliwo-oszczędnym samolotem w swojej klasie. Finalna wersja wyceniona została na około 3,7 miliona dolarów. Według początkowych planów, HA-420 HondaJet miał trafić do sprzedaży jeszcze w 2010 roku.

Zapraszamy do galerii.

 

[za HondaJet]

Łukasz Cichy

 

Więcej o: