CES 2011: Tym scyzorykiem nie otworzysz konserwy

Szwajcarski Victorinox znany jest z produkcji najsłynniejszych "szwajcarskich scyzoryków", czyli noży dla szwajcarskiego wojska, ale firma od dawna tworzy także narzędzia dla komputerowców. Teraz na targach CES firma pokazała scyzoryki, które są już komputerowymi gadżetami, nie mają nawet ostrza, ani nawet korkociągu.

Najciekawszym z pokazanych narzędzi jest biznesowy scyzoryk Presentation Master. W wersji "Flight" (lotniczej) nie zawiera nawet scyzorykowego ostrrza, dzięki czemu szczęśliwy posiadacz nie zostanie pozbawiony swojego gadżetu w imię walki z terroryzmem. Za to Presentation Master ma szyfrowany pendrive o pojemności 32-128 gigabajtów, zabezpieczony odciskiem palca właściciela, oraz dwie funkcje cenne dla podróżujących biznesmenów - Bluetoothowego pilota do kontrolowania prezentacji i czerwony wskaźnik laserowy do pokazywania interesujących fragmentów slajdów.

W wersji naziemnej, scyzoryk ma jeszcze małe ostrze, nożyczki, pilnik do paznokci ze śrubokrętem i kółko do kluczy. Idealny prezent dla Angusa McGyvera, dostępny w kolorze czerwonym przezroczystym.

Podobny Victorinox Flash Laser zamiast Bluetootha ma długopis a wbudowany pendrive nie ma możliwości szyfrowania. Dostępne są też wersje z latarką zamiast lasera i metalowa w obudowie z aluminium.

Trzecią linią nowych cyber-scyzoryków jest linia Secure - znany już szyfrowany pendrive + latarka + długopis, dostępne w wersji lotniczej,oraz zabronionej w powietrzu.

Cyber-scyzoryki mają dośh duże rozmiary, dla osób o ciaśniejszych kieszeniach firma zaprezentowała wersję Slim i Slim Duo. Slim zawiera cieńszy pendrive o pojemności 128Gb, a Slim Duo - dwa takie pendrive'y.

Victorinox zaprezentował tez aplikację zabezpieczającą dla komputerów Apple, oraz przeprowadził konkurs na złamanie zabezpieczeń pendrive'ów Secure - kto w dwie godziny wydobędzie zabezpieczone dane dostanie 250 tysięcy dolarów i odwiedzi Szwajcarię na koszt firmy. To ładny chwyt marketingowy, jednak niewiele mówi o bezpieczeństwie danych - prawdziwy włamywacz będzie miał dowolną ilość czasu na pokonanie zabezpieczeń.

 

[na podstawie materiałów firmy Victorinox, za Endgadget]

Janusz A. Urbanowicz

Dowiedz się więcej o targach CES 2011