Sony straszy sądem

Badacze bezpieczeństwa, którzy złamali zabezpieczenia konsol PS3, otrzymali od firmy Sony zawiadomienie o złożeniu wniosków o sądową blokadę publikacji informacji o sposobie włamania.

Wnioski ("restraining orders") otrzymali Georg "GeoHot" Hotz, który odtworzył klucz kryptograficzny do podpisywania programów uruchamianych na PlayStation, oraz "fail0verflow" - grupa badaczy która odkryła sposób na obejście zabezpieczeń procesu uruchamiania konsoli.

Mimo opublikowania "wytrychów" GeoHot zawsze opowiadał się przeciwko wykorzystaniu swoich odkryć do wspierania piractwa, jego celem było umożliwienie uruchamiania na PlayStation dowolnego, a nie tylko zaakceptowanego przez Sony oprogramowania.

W swoim wniosku Sony odwołuje się do kontrowersyjnej ustawy DMCA, która miała ograniczyć piractwo komputerowe, ale nie wprowadziła wyraźnego rozgraniczenia między działalnością nielegalną, a pełnoprawnym szukaniem słabości zabezpieczeń systemów w celach naukowych.

Posiedzenie sądu w tej sprawie jutro. Strona internetowa GeoHota zawiera teraz informację o otrzymanym wniosku i prośbę o niewpłacanie pieniędzy na nieoficjalne fundusze wsparcia.

Jednak nawet jeśli dojdzie do procesu, firmie nie uda się zniknąć z internetu informacji o treści "wytrychów" i odzyskać pełnej kontroli nad tysiącami konsol.

 

[na podstawie Slashdot, Endgadget, geohot.com]

Janusz A. Urbanowicz