Chcę to: kieszonkowa macierz

Kiedy ktoś pyta mnie, jaki dysk twardy sobie kupić na swoje dane, zawsze odpowiadam tak samo: kup dwa, obojętnie jakie i zrób macierz.

Dlaczego odpowiadam w ten sposób? Firma Google, zużywająca olbrzymie ilości dysków, prowadzi na bieżąco statystyki ich awaryjności i opublikowała w 2007 raport na temat awaryjności dysków dostępnych, podsumowany jednym zdaniem.

Dyski twarde dzielą się na dwa rodzaje:
te które już "padły" i te które dopiero "padną".

Dlaczego tak się dzieje? Talerzowe dyski twarde to bardzo delikatne urządzenia, wrażliwe na wstrząsy, przegrzanie, zanieczyszczenia powietrza i wibracje. Do tych niebezpieczeństw dochodzi zużycie mechanizmów i zagrożenia związane z elektrycznością statyczną i przepięciami w sieci zasilającej.

Wprawdzie każdy nowoczesny dysk ma wbudowany system monitoringu S.M.A.R.T. mający przewidywać awarie, jednak według wspomnianego raportu, nie zawsze się on sprawdza. Jeśli S.M.A.R.T. zgłasza błędy, trzeba natychmiast wykonać kopię zapasową danych i dysk wymienić, ale zdarzają się też awarie, których monitoring nie zapowiedział.

Wtedy jedyną nadzieją jest lustrzana kopia danych wykonywana na bieżąco na drugi identyczny dysk, potocznie wśród administratorów systemów nazywana "mirrorem", czyli najprostszą konfiguracją macierzową. Dane są zapisywane na dwa dyski na raz, jeśli jeden ulegnie awarii wymienia się go, a drugi w tym czasie zapewnia dostęp do danych.

Jednak takie możliwości do niedawna miały tylko kontrolery do komputerów stacjonarnych, sprzęt profesjonalny (serwery i samodzielne macierze dyskowe) oraz - bardzo rzadko - niektóre laptopy. Teraz jednak firma Sabio Storage wypuściła obudowę na dysk zewnętrzny umożliwiającą włączenie tworzenia kopii lustrzanej.

Obudowa DM2-PT ma port USB, dwa porty Firewire 800 i port eSata. Mieści dwa dyski o łącznej pojemności dwóch terabajtów, które można skonfigurować do tworzenia kopii lustrzanej (wtedy dostępna będzie pojemność 1TB), albo programowo połączyć oba dyski w jeden wirtualny o pojemności dwóch terabajtów.

Rozmiary to 6 na 6 cali (12,5 na 12,5 cm) grubość około 2cm. Może działać jako dysk zewnętrzny do wykonywania kopii za pomocą Apple Time Machine.

Cena nie jest jeszcze znana.

 

[na podstawie Failure Trends In A Large Disk Drive Population, informacji firmy Saibo, za SlashGear]

Janusz A. Urbanowicz